Zlínský kraj

Nejlépe hodnocené
Nejnavštěvovanější - tento měsíc

Když budete chtít zjistit, čím vším se vyznačuje typická Morava, nemusíte po ní najezdit spoustu kilometrů. Stačí navštívit jen vybranou část – Zlínský kraj. Zkuste to nejdřív virtuálně na našich prohlídkách a rychle pochopíte, proč zrovna ve Zlínském kraji se nalézá ta nejkrásnější Morava v koncentrované podobě.

Najdete tu památky na dobu říše Velkomoravské i na novější historii, poutní církevní místa nebo zajímavou moderní architekturu. Jsou tu nejen unikátní kulturní zajímavosti, ale i zachovaná původní příroda.

Národopisně je Zlínský kraj místem setkání hned tří zajímavých oblastí: Hané, Slovácka a Valašska. Členité území umožňuje veškeré aktivity, na které si jen vzpomenete. Toužíte-li si zalyžovat, vykoupat se v aquaparku nebo relaxovat v lázních, projet se na kole nebo na lodi, vylézt na rozhledny, navštívit zámky, hrady nebo jejich zříceniny, zoologickou zahradu, vše tu najdete vedle sebe.

Hory i úrodné nížiny

Zlínský kraj je na západní části tvořen úrodnými nížinami kolem největší řeky regionu Moravy. Úvaly Hornomoravský a Dolnomoravský od sebe oddělují lesnaté kopcovité Chřiby, ozdobené osamělými skalními útvary, jejichž nádhernou ukázkou je Budačina a nejvyšším místem Brdo (587 m n. m.). Severní část kraje se zdvihá do Hostýnských vrchů. Východní část, hraniční se Slovenskem, modelují vyšší hory – Javorníky a Bílé Karpaty, kde je vyhlášena biosférická rezervace UNESCO a nejvyšším vrcholem je Velká Javořina (970 m n. m.). Ještě vyšší hory zaujímají severovýchod kraje, Moravskoslezské Beskydy sahají i nad nadmořskou výšku 1000 m. V nich se na některých místech dochovaly původní pralesní porosty.

Voda - řeky, umělé kanály, lázně

Ani vodstvo není jednotné: okrajová severní část odtéká na sever do Baltského moře přes řeku Odru, většina území pak do moře Černého, kam míří Morava, přítok Dunaje.

Lidé často navštěvují Zlínský kraj kvůli lázním, léčivé prameny vyrážejí na povrch na více místech. Nejznámější a velmi krásné jsou Luhačovice, sirnaté lázně však jsou i v Ostrožské Nové Vsi, malé Lázně Kostelec najdeme na severním okraji Zlína. Popíjet ve Zlínském kraji ale lze kromě léčivé vody i víno ze Slovácka nebo slivovici z Vizovic (Destillery Land Rudolf Jelínek).

Velká města

Největší je Zlín s tradicí průmyslovou a zajímavou funkcionalistickou architekturou, také se zámky, muzei, zoologickou zahradou nebo zábavním parkem Galaxie. Fantastická je Kroměříž, někdejší rezidence olomouckých arcibiskupů, její zámek s Květnou a Podzámeckou zahradou je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Uchraňují tu i památky na zdejšího významného rodáka – malíře Maxe Švabinského.

Letní a zimní turistika, sporty

Řada krásných míst v horských oblastech se hodí pro horskou turistiku, běžecké nebo sjezdové lyžování. Větší lyžařská střediska vznikla především v severní části kraje, v Beskydech (Kyčerka u Velkých Karlovic), také v Hostýnských vrších (Troják – Rajnochovice), Chřibech (Stupava) a také přímo ve Zlíně (Svah Zlín - areál J. Šperky). Všechna tato pohoří jsou zároveň vyhledávána běžkaři.

Na mnoha vyvýšených místech dnes krášlí Zlínský kraj rozhledny. Výborné podmínky tu mají cyklisté, kromě jiných cyklostezek vede krajem mezinárodní dálková cyklotrasa od Baltského k Černému moři po staré Jantarové stezce.

I milovníci vodních sportů zde najdou své – Baťův kanál je zajímavostí nejen pro vodáky (přístaviště Spytihněv). Navštívit můžete aquaparky, například v Uherském Hradišti a ve Valašském Meziříčí.

Historie, hrady a zámky, architektura

Zatoužíte-li cestovat do dávné minulosti, začněte v 9. století u zrodu říše Velkomoravské – v archeoskanzenu Modrá nebo ve Starém Městě. Národopisnou expozici Jednoty bratrské naleznete v Nivnici, která se pokládá za rodné místo J. A. Komenského. Památky na tohoto nepřekonatelného "učitele národů" má také muzeum v Uherském Brodě. Zlínský kraj se též pyšní zachovanými doklady o dřívějším vesnickém životě – ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, ve vesnicích Vlčnov nebo Velké Karlovice, svědectvím časů jsou i větrné mlýny rozeseté po krajině (Jalubí, Velké Těšany, Rymice, Štípa).

Setkávají se tu rovněž rozmanité poklady církevní – křesťanská poutní místa Hostýn a Velehrad s židovskými památkami (nová Šachova synagoga v Holešově).

Historie na vás dýchne na hradech, hradištích a zříceninách, ať už to jsou Malenovice, Brumov, Buchlov, Lukov, Cimburk nebo Hradisko Sv. Klimenta.

Poznání honosnějšího života našich předků ovšem nabízí zámky, a že jich je na výběr: Kroměříž, Zlín, Lešná, Buchlovice, Chropyně, Holešov, Napajedla, Vizovice, Vsetín.

Koho zajímá architektura modernější, prohlédne si stavby funkcionalistické architektury z doby rozkvětu Baťových závodů ve Zlíně (Budova 21- Baťův mrakodrap). Kouzlo různým místům kraje vdechla secesní architektura Dušana Jurkoviče – třeba na beskydském Radhošti nebo v Luhačovicích.

Tradiční řemesla i moderní průmyslová výroba

Řemeslnou šikovností a pílí svých obyvatel se Zlínský kraj honosil vždy, to si ověříte například v Thonetově továrně na ohýbaný nábytek v Bystřici pod Hostýnem, v leteckém muzeu v Kunovicích, v gobelínové manufaktuře ve Valašském Meziříčí, v muzeu obuvi ve Zlíně. Tradici má košíkářství (muzeum v Morkovicích – Slížanech) nebo výroba sportovních letadel (Otrokovice).

Slavnosti a festivaly

Zdejší obyvatelé také rádi pořádají zajímavé kulturní akce, které byste neměli vynechat, ať už je to tradiční Jízda králů ve Vlčnově, Hanácké slavnosti v Chropyni, Rožnovské slavnosti, Liptálské slavnosti anebo velmi současné festivaly (Cosmic Frog Festival v Buchlovicích).

Zkuste se přiblížit tomuto nádhernému kraji, virtuálně i doopravdy.