Skalní města

V České republice se nalézá velká řada sklaních měst, dokonce by se dalo i klidně říct, že jsme v tomto směru světovou velmocí. Opravdu velká sklaní města najdeme v severní polovině Čech, kde k jejich vytváření byly příhodné geologické poměry. V jižní polovině Čech a na Moravě to jsou spíše jen menší skalní oblasti a útvary.

Jednou z nejvýznamnějších skalních oblastí je v Ústeckém kraji Národní park České Švýcarsko. Na jeho území leží skalní město Jetřichovské skály se známou Mariinou vyhlídkou. Ještě větší atrakcí parku však je nedaleko obce Hřensko největší pískovcová skalní brána v celé Evropě - Pravčická brána o výšce 16 metrů, šířce 26,5 metru a tloušťce až 8 metrů. U Hřenska také najdeme velmi malebné soutěsky říčky Kamenice, kde se turistům nabízí i plavba na lodičkách s ukázkou umělého vodopádu. Ale mohutné skály jsou i v samotném Hřensku, kde často hrozí jejich pád na domy či komunikace a musí být speciálně zabezpečovány. Mezi Hřenskem a Děčínem vytváří řeka Labe mohutný kaňon hluboký až 300 metrů, který ve vyšších partijích doprovází také skalní stěny. Přímo dominantouDěčína pak je strmá pískovcová skála Pastýřská stěna.

Již za hranicí národního parku leží velmi rozlehlé skalní město Tiské stěny s výškou skal až 70 metrů. U města Osek na Teplicku pak najdeme ojedinělé křemencové skalní městečko.

Ve Středočeském kraji leží na Mělnicku u obce Želízy opravdu velmi zajímavé skalní útvary, které jsou do své podoby dotvořeny rukou sochaře Václava Levého. Jsou to především dvě Čertovy hlavy vysoké 9 metrů, mnoho dalších skalních útvarů se pak nachází v sousedství na území CHKO Kokořínsko.

Další významnou skalní oblastí je Český ráj na rozhraní Středočeského a Královéhradeckého kraje. Najdete zde i jedno z turisticky vůbec nejvěhlasnějších skalních měst České republiky - Prachovské skály ležící poblíž Jičína. U Mnichova Hradiště jsou zase zajímavé Drábské světničky, kde je v pískovcových skalách vytesáno velké množství místností. Někde tvoří jen obvodové zdi, které bývaly v historii zastřešeny a celek tak tvořil pevnost skalního hradu. U Turnova se pak nachází Hruboskalské skalní město.

V severovýchodní části Královéhradeckého kraje najdeme rozsáhlý komplex Adršpašsko-teplických skal, z nichž Teplické sklály tvoří souvislejší skalní stěny, Adršpašské skály jsou zase vyšší a navíc obohacené vodopádem a plavbou po skalním jezírku. Romantické skalní útvary najdeme i v nedalekých Broumovských stěnách.

Menší skalní oblasti se nachází i např. v Libereckém kraji u obce Sloup v Čechách či u Oldřichovského sedla v Jizerských horách, v Pardubickém kraji to jsou Toulcovy maštale na Chrudimsku, ale můžeme sem počítat třeba i známou Divokou Šárku v Praze. Na Moravě pak to je třeba v Zlínském kraji v pohoří Chřiby Břestecká skála, přírodní památka Budačina či skalní útvar Kazatela.

Teplické skály Teplice nad Metují
Skalní divadlo Hamr na Jezeře
Výhled na údolí Divoká Šárka
Svatošské skály Karlovarský kraj
Budačina Zlínský kraj
Hřensko Ústecký kraj
Pravčická brána Ústecký kraj
Prachovské skály Královéhradecký kraj
Kazatelna Zlínský kraj
Oldřichovská sedla Jizerskohorské bučiny
Čertovy hlavy Želízy
Toulcovy Maštale Pardubický kraj