Rakousko Laa an der Thaya

Rakouské městečko Laa an der Thaya leží v okrese Mistelbach ve spolkové zemi Dolní Rakousy. Pro naše turisty má výhodnou polohu v bezprostřední blízkosti hranic s Českou republikou u hraničního přechodu Hevlín na jižní Moravě. Ze Znojma či Mikulova tak je vzdáleno pouhých 35 kilometrů, z Brna to je 65 kilometrů. Největší atrakcí Laa an der Thaya jsou termální lázně - aquapark Therme Laa.

Jako obec existovalo Laa an der Thaya (česky Láva nad Dyjí) přinejmenším již ve 12. století, první písemná zmínka je z roku 1150 kdy to bylo důležité místo na brodu přes řeku Dyji. Jako město založil Laa an der Thaya vévoda Leopold VI. v roce 1230 a tehdy sloužilo jako shromaždiště vojsk. V 15. století jej vypálili husité, zpustošeno bylo i za třicetileté války. Větší rozvoj pak začal až v 19. století a mj. zde byla roku 1870 zřízena železniční stanice na hlavní trati z Vídně do Brna. Po uzavření hranic železnou oponou byla trať v úseku u Laa an der Thaya přerušena a městečko se i celkově dostalo na periferii zájmu. Do centra pozornosti opět přišlo až na přelomu tisíciletí, kdy zde vytryskla termální voda z hlubinného vrtu a byly zřízeny významné lázně.

Termální lázně Laa Therme jsou vlastně aquaparkem s termální léčivou vodou. Zdejší sodno-chlorido-jodová minerální voda je prospěšná pro krevní oběh, srdeční činnost či neurologické zdravotní problémy. Hlavní vnitřní bazén má teplotu vody 34°C a užít si v něm můžete i různé atrakce, jako jsou perličkové koupele, masážní trysky či kruhový protiproud. Z něj můžete proplout i do jednoho z vnějších bazénů. Venku se nalézají hned tři bazény, z nichž jeden je slaný a dosahuje teploty 36°C, jiný má naopak chladnější vodu a je určen pro sportovnější plavání. V lázních najdete také celkem 8 saun a velkou řadu doplňkových zdravotních procedur. Lákadlem aquaparku je i 90 metrů dlouhý tobogán, kde si můžete užít adrenalinovou jízdu v úplné tmě. Pro české návštěvníky je také příjemné, že v termálních lázních jsou označení také v češtině.

Městečko Laa an der Thaya má ale i další turistické pozoruhodnosti. Hezká je procházka historickým centrem, zajímavá je radnice postavenák 50. výročí císaře Františka Josefa I. či farní kostel sv. Víta, kde v 15. století působil i pozdější papež Pius II. Ve městě najdeme i vlastivědné muzeum Thayaland, Muzeum kočárů či Pivní muzeum na místním hradě.