Rakousko

Nejlépe hodnocené
Nejnavštěvovanější - tento měsíc

Rakousko

Jen málo zemí je s naší vlastí tak úzce spojeno jako Rakousko. Díky jeho blízkosti i části společné historie tu cítíme skoro jako doma, k tomu ještě přistupuje úchvatná příroda a pověstný smysl obyvatel pro pořádek a úhlednost. Tato středoevropská spolková republika s vyspělým hospodářstvím a významným exportem je také turisticky velmi atraktivní.

Alpy, jezera a Dunaj

Více než polovinu povrchu má Rakousko pokrytou horami, převážně to jsou Východní Alpy. Páteř země – nejvyšší alpské pohoří Vysoké Taury – dosahuje až do nadmořské výšky 3798 m masívem hory Grossglockner. Ten je známý též největším rakouským ledovcem Pasterze na svém úpatí. Při severních hranicích do Rakouska zasahují pohoří Českého masívu a Západních Karpat. Směrem k východu zemský povrch klesá do Podunajské nížiny k veletoku Dunaje, který odvádí zdejší vody do Černého moře. Z významnějších dunajských přítoků jmenujme alespoň řeku Inn s přítokem Salzach, nebo Enži (Enns). Rakouské území odvodňují také toky ústící do Dunaje na území jiných států, například Dráva a Lech, Rýn pak odvádí vodu z malé severní části země do Severního moře.

Ke zdejší přírodě patří neodmyslitelně jezera, kterých tu je několik set různé velikosti. Rozlohou největší je mělké stepní Neziderské jezero, jehož menší část již leží na území Maďarska. Také z velkého Bodamského jezera má Rakousko jen malou plochu. Nejvíce navštěvovaná jsou Korutanská jezera na jihu země.

Vídeň (Wien)

Toto hlavní a největší rakouské sídlo, leží při severních hranicích na řece Dunaji. Vídeň se často oceňuje jako jedno z nejlepších světových měst pro život. Celá její oblast je hustě zalidněná, koncentruje se tu čtvrtina obyvatel Rakouska. Uprostřed historického centra, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, stojí jedna z nejvýznamnějších památek – katedrála sv. Štěpána. Krásný je i nedaleký františkánský kostel. Roku 1857 objednal císař František Josef výstavbu nové okružní třídy kolem centra města. Podél bulváru Ringstrasse vznikly reprezentativní paláce nejbohatších obyvatel a hlavně významné veřejné budovy jako Vídeňská státní opera, Muzeum historie umění, Burgtheater, parlament nebo radnice. Honosnost hradu Hofburgu vyniká při vstupech z náměstí Michaelerplatz. Býval sídlem Habsburků a dnes slouží rakouskému prezidentovi. Širokou nákupní třídu Graben zdobí morový sloup (Pestsäule) s tématem Nejsvětější trojice.

Velmi navštěvovaný císařský letní palác a zámek Schönbrun najdeme mimo centrum města v nádherných zahradách. V těch se ukrývá i zoologická zahrada, velké skleníky, nebo muzeum kočárů. Druhým největším vídeňským palácovým komplexem je Belvedere, jehož dva paláce spojují krásné terasovité zahrady. Oko potěší populární skvost moderní architektury – nepravidelně členěný a vesele barevný Hundertwasserhaus. Vídeň i celé Rakousko zaznamenávají zvýšený počet návštěvníků také v období vánočních trhů, které ještě umocňují slavnostní atmosféru císařského města.

Města a hudba

Země se honosí bohatou kulturní tradicí především divadelní a hudební, hlavně v hudbě klasické. Kromě Vídně je jejím známým nositelem město Salcburk (Salzburg) s rodným domem Wolfganga Amadea Mozarta a známými hudebními slavnostmi. Jeho návštěvníci však ocení i jeho barokní historické centrum i hrad na skále, která nabízí úžasné vyhlídky. V širším okolí města pak poskytují pěkné výhledy hřebeny berchtesgadenských Alp, třeba z vrcholů Salzburger Hochthron a Geiereck, kam lze vyjet lanovkou.

Jmenujme ještě další velká rakouská města, jsou to Štýrský Hradec (Graz – druhé největší město), Linec (Linz), na západě země pak známé horské středisko Innsbruck.

Zahrady nebo třeba lázně?

Mnohem menší město Tulln je pro Rakousko významné svou historií – nad Dunajem na skále tu žili už Keltové, nalezneme tu památky z doby římské a raného středověku. Je známé také zahradami, protože v rámci dolnorakouské zahradní výstavy tu bylo v roce 2008 založeno 42 různých tematických zahradních celků. Tato zahradní výstava bývá nyní pravidelně pořádána na zámku Grafenegg poblíž města Krems, jedné z nejkrásnějších památek v zemi, postavené ve stylu romantického historismu.

Jako zemi nabízející nejrůznější sporty svázané s horskou přírodou asi není potřeba Rakousko představovat. Dalším lákadlem pro turisty jsou ale vývěry termálních vod. Nalezneme je nejen v alpské oblasti, ale i blízko našich hranic, například v malých útulných termálních lázních Laa an der Thaya.

Tato blízká země se u nás prezentuje nejrůznějšími způsoby a není problém vyhledat si o ní podrobné informace. My vám tu nabízíme jen několik méně obvyklých pohledů na ni.