Itálie Caorle

Italské město Caorle leží v provincii Venezia na pobřeží jaderského moře přibližně 50 kilometrů na sever od Benátek. Má výhodnou polohu při evropské dálnici E55 (v Itálii značené jako A4), která sem vede od Rakouska. Pro české turisty je Caorle jedním z nejbližších přímořskýh rekreačních středisek a stalo se tak oblíbenou destinací jak pro individuální turistiku, tak jako cílové místo cestovních kanceláří.

Caorle bylo založeno na bažinaté půdě mezi ústími řek Livenza a Lemene již kolem roku 40 před naším letopočtem. Později se sem přistěhovali uprchlíci před Góty. Na konci starověku se stalo významným rybářským přístavem a ačkoliv dnes má asi 12 tisíc obyvatel, tehdy zde žilo dokonce cca 15 tisíc lidí. Ve středověku to bylo bohaté město, ale ve 14. století jej za války zničili Janované a Caorle se z vyplenění již nikdy nevzpamatovalo do své bývalé slávy. Další rozvoj přišel až v dnešní době s rozvojem turistiky.

Caorle je i nyní městem rybářů, kteří se brzy ráno vydávají na moře, odpoledne se vracejí a na břehu se pak pořádá dražba jejich úlovků. Hlavním důvodem, proč sem turisté míří, jsou ovšem rozsáhlé pláže dlouhé celkem 18 kilometrů, které mají jen pozvolný vstup do vody. Možnosti koupání v moři a slunění doplňuje i zábavní průmysl s různými diskotékami, golfovým hřištěm a aquaparkem. Caorle si však přesto zachovalo svůj původní historický ráz a narazíte zde na kulturní i přírodní pozoruhodnosti. Podle některých názorů tak je nejhezčím italským letoviskem na pobřeží Jaderského moře.

Přímo uměleckým skvostem je místní Dóm Svatého Štěpána – katedrála z 11. století, která byla sídlem biskupa a má zajímavou zvonici postavenou v románském stylu. Také v interiéru najdete významné obrazy – „Pietu“, „Poslední večeři“ a především „Zlatý oltářní obraz“, který tvoří byzantské desky s reliéfy ze 12. a 13. století. Nalézá se zde také farní muzeum, jehož největší cenností je „Relikviář nejdražší krve“ obsahující hlínu, do které krvácel Ježíš Kristus. V dalším relikviáři je lebka patrona Caorle svatého Štépána. V historickém centru města se můžete procházet množstvím zajímavých malých uliček a náměstíček. Na pobřeží pak narazíte na další pozoruhodný kostel Santuario della Madonna dell'Angelo, jehož klenba je vyzdobena freskami.

V těsném sousedství Caorle se pak nachází oblast rozlehlých umělých lagun, která je neobyčejně zajímavá pro přírodovědce, protože se zde vykytuje velké množství různých druhů ptáků. Laguny byly vybudovány jako příhodné místo pro tření ryb a rybí potěr se zde i chová.

Zajeďte si do Caorle s cestovní kanceláři Kompas tour, my jsme pro ně nafotili virtuálně většinu jejich apartmánů a můžeme je doporučit.