Itálie

Nejlépe hodnocené
Nejnavštěvovanější - tento měsíc

Čím vším tak láká Itálie? Tento nejrozvinutější stát jižní Evropy patří díky své přírodě a dlouhé kulturní historii k nejvíce navštěvovaným zemím světa. Průmyslová země má významné strojírenství, především výrobu automobilů a spotřební elektrotechniky. V zemědělství a potravinářském průmyslu vyniká vinařství. Itálie disponuje velkým námořním loďstvem, důležitou pozici si vydobyla italská móda. Stále zde ale přetrvává rozdíl mezi ekonomicky vyspělým severem a chudým zemědělským jihem.

Krajina Itálie

Italský stát se rozkládá se na jižních svazích Alp a na Apeninském poloostrově vyčnívajícím ve známé podobě vysoké boty z evropské pevniny do Středozemního moře. Patří k němu řada ostrovů, největší jsou Sicílie a Sardinie.

Na severu země se zvedají Alpy dosahující maximálních výšek na státních hranicích, včetně nejvyšší hory Evropy Mont Blanc (4 807 m n. m.). Pod jejich jižními svahy leží Pádská nížina protékaná řekami Pád a Adige, ústícími do Jaderského moře. Osu úzkého hornatého Apeninského poloostrova tvoří pohoří Apeniny s nejvyšším vrcholem ve střední části (Corno Grande 2 914 m n. m.).

Tuto doposud vulkanicky a tektonicky aktivní oblast občas postihují zemětřesení. Známé a stále činné sopky jsou Etna (3 323 m n. m.) a Vesuv (1 279 m n. m.), sopečnou činnost zde doprovázejí další jevy, často výlevy horkých pramenů. Vyjma severní chladnější části má Itálie podnebí středomořské s horkými suchými léty a vlhkými zimami.

Bohatá historie

Díky příhodným podmínkám se na území Itálie odpradávna rozvíjely vyspělé civilizace, které tu zanechaly své stopy, především z dob antiky a středověké renesance. Už v 8. století př. n. l. se tu rozvíjela kolonie Řeckého státu, která pak od 5. století př. n. l. po více než tisíc let dominovala jako samostatná Římská říše. Začátkem našeho letopočtu ale její vliv slábl, postupně se rozdrobila na drobné státy. Ty se opět postupně spojovaly, od roku 1870 již byl hlavním městem státního útvaru Řím. Teprve od konce 2. světové války, ve které Itálie spolupracovala s hitlerovským Německem, existuje tento stát ve svých současných hranicích.

Ráj lyžařů a horalů

Do Itálie se čím dál častěji jezdí lyžovat, vysoké Alpy zaručují dostatek sněhu, jižní poloha pak dobré počasí. Na severovýchodě země přes kraje Trentino – Alto Adige (Tridentsko – Horní Adiže), Furlandsko-Julské Benátsko (Friuli – Venezia Gulia) a Veneto (Benátsko) se táhnou alpská pásma, především pohoří Dolomity poskytující výborné podmínky jak pro zimní sporty, tak pro horolezectví nebo turistiku. Střediska zimních sportů a alpské turistiky lákají návštěvníky rovněž na severozápad Itálie do Piemontu a do Lombardie, ekonomicky nejvyspělejší italské oblasti. Ve všech těchto končinách lze zároveň obdivovat množství historických památek.

Výborné sněhové podmínky mají také Apeniny ve střední Itálii v krajích Lazio, Abruzzo a Molise, kde dosahují největších výšek.

Voda – moře, jezera i horké prameny

Itálie je vyhledávanou cílovou destinací pro letní rekreaci spojenou s koupáním a vodními sporty. Většinu dlouhého mořského pobřeží tu lemují pláže, krášlí je členité skalní útvary. Pro rodiny s dětmi se hodí zvolna klesající pláže v Benátsku (Veneto), nádherná je Italská Riviéra na březích Ligurie, severní část jaderského pobřeží v kraji Emilia – Romagna zase získala přízvisko Jadranská Riviéra. Za jednu z nejkrásnějších částí jaderského pobřeží Itálie je ovšem pokládána Riviéra del Conero v kraji Marche. Všechny aktivity s mořem spojené si lze vychutnat i na pobřeží ostrovů.

Široké možnosti vodních radovánek nabízí rovněž vnitrozemí severní Itálie díky jezerům pod Alpami, z nichž největší je Lago di Garda. Také střední Itálie poskytuje výběr mezi koupáním v moři nebo ve sladkovodních jezerech. Na více místech tu lze využívat i koupele v horkých pramenech.

Nejznámější města a památky

Se zajímavými památkami se lze setkat prakticky v kterémkoliv místě Itálie a k trávení aktivní či odpočinkové dovolené patří jejich návštěva. Připomeňme si jen ta nejvíc navštěvovaná místa: hlavní město Řím, Benátky s jejich kanály, mosty a gondolami, Janov jako historické město i největší italský přístav, Toskánsko (Toscana) v čele s Florencií, Pisu a Veronu, poutní místo Assisi v kraji Umbrie (Umbria), Neapol s Vesuvem a Pompejemi nebo Syrakusy na Sicílii.

Jižní Itálie je zemí chudou, hlavně poloostrovní Kalábrie (Calabria). O to víc je v ní romantiky, a i zde lákají významné památky. Ať už to je Matera se starobylými kamennými domy v kraji Basilicata nebo zvláštní kruhová obydlí v kraji Puglio (Apulie).

Itálie má ze všech zemí světa nejvíc pamětihodností zapsaných na seznamu UNESCO. Těchto 47 míst bylo popsáno mnohokrát, proto tu dáváme i prostor místům méně známým, ovšem neméně lákavým.

A kterou část Itálie si tedy k návštěvě vybrat? Prolistujte si naši nabídku, ale ta země je tak skvělá, že se sotva můžete splést.