Praha Libeň Galerie Trafačka

Galerie Trafačka

Trafo Gallery
Kurta Konráda
1.vchod z ulice Českomoravská
19000 Praha 9 – Libeň

Studio Trafo
Čerpadlová 4b
19000 Praha 9 – Vysočany
GPS: 14°29'16.66644"N, 50°6'18.28728"E
Kategorie: Galerie
Flajšnerka, Vysočany 1.23 km Nákupní galerie Harfa 0.85 km Na Krejcárku, Žižkov 1.45 km Sport Centrum Palmovka 0.89 km

Trafačka je bývalý industriální prostor, který od roku 2007 slouží současnému umění. Kromě ateliérů "stálých" umělců (Jan Kaláb, Jakub Nepraš, Michal Cimala) a ateliérů residenčních (Terezie Honsová, Stanley Povoda, Matěj Hájek, H3T architekti, Anja Kaufmann, Jakub Janovský, Martina Chloupa, Jan Vlček, Aleš Zemene a další), je zde i velkokapacitní ateliér otevřený projektům nejrůznějšího druhu (od koncertů, módních přehlídek až po divadelní představení a různé umělecké festivaly) a v neposlední řadě také oddělený výstavní prostor, Galerie Trafačka.

Tvář Trafačky se pozvolna mění (s přibývajícími i ubývajícími umělci). Jak je ale patrno i z jejího "opláštění", své původní zaměření nezapře. Graffiti, street art, ready-mades. Tvorba generace mladých umělců ve jménu DIY (Do It Yourself).

Galerijní program není striktně koncepčně vymezen, střídají se tu ale vesměs hlavně mladí a začínající autoři. Tento trend čas od času naruší i autoři známí, umělci, pro které je Trafačka inspirativním prostředím (Lenka Klodová, Pavel Mára atd....), případně zahraniční rezidenti (Paul Aloisi (CA), David Spriggs (CA), Carlos No (PRT)). Mnozí, kteří zde "začínali", dnes již vystavují v renomovaných galeriích nebo se účastní nejrůznějších světových přehlídek současného umění.

Trafačka je kreativním místem, prostorem setkávání a volné tvorby. V Trafačce můžeme sledovat nastupující tendence v současném umění, jejich další vývoj a směr. Je to místo otevřené komunikaci a diskusi mezi českým a zahraničním výtvarným světem (viz www.namesfest.net, apod.).

Od léta 2011 se část rezidentů přesunula do nového prostoru, který byl zrekonstruován pro kulturní účely. Ateliéry si tu zřídili Jan Kaláb, Jakub Nepraš, Michal Cimala, Terezie Honsová a Matěj Hájek. Vzhledem k menší kapacitě bývalé barvírny bude Studio sloužit ke komornějším výstavám, projekcím, koncertům nebo workshopům než tomu dosud bylo v Trafo aréně.

www.trafacka.cz