Středočeský kraj

Nejlépe hodnocené
Nejnavštěvovanější - tento měsíc

Mezi českými kraji má Středočeský kraj zvláštní postavení. Především je z nich plochou i počtem obyvatel největší. Navíc území jeho krajského města do něj nepatří, Praha, kterou Středočeský kraj obklopuje ze všech stran, je jako hlavní město republiky samostatným krajem. Středočeský kraj je také jeden ze dvou našich krajů, jejichž hranice se nedotýkají státních hranic.

Středočeský kraj se rozkládá uprostřed Čech na Českém masivu. Jeho povrch se zdvihá od severu k jihu, z Polabské nížiny do vrchovin na jihu, kde největších výšek dosahují Brdy (Tok 865 m n. m.). Z nevysokých brdských vrcholů však lze za vhodného počasí zahlédnout i pohraniční hory.

Řeky, nádrže, prameny

Krajem protékají a setkávají se tu naše největší řeky, Vltava a Labe.Úrodná krajina při jejich soutoku se nazývá Zlatý pruh země České.Do těchto řek přitékají další větší toky, do Vltavy Sázava a Berounka, do Labe Jizera. Všechny přitahují zájem návštěvníků malebnými údolími i možnostmi vodních sportů. V soustavě přehrad na Vltavě, vltavské kaskádě, vynikají větší nádrže. Nejvýše je to vodní nádrž Orlík, z níž má Středočeský kraj jen dolní polovinu. Velkou vodní plochu, vhodnou pro rekreaci, nabízí Slapská přehrada. Pod hladinami nádrží zmizela původní divoká údolí, třeba Svatojánské proudy, divoký peřejnatý úsek mezi Slapy a Štěchovicemi. Dnes se lze v těchto místech pokochat alespoň pohledem na meandry řeky Vltavy z vyhlídky Máj. Zásobení velkých měst pitnou vodou zajišťuje rozlehlá vodní nádrž Švihov. Podle jednoho z toků, které ji napájejí, je nazývaná též Želivka.

Léčivé vody najdeme v Polabí. Věhlas zajistily hlavně lázním Poděbrady, jejichž minerální prameny jsou využívány pro léčbu srdečních a cévních chorob. Lázně Toušeň pomocí železité vody a slatiny léčí pohybové ústrojí.

Mnohotvárná příroda

Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko reprezentuje Středočeský kraj na seznamu biosférických rezervací UNESCO. Jedná se o krajinu kolem kaňonovitého údolí řeky Berounky na západě kraje. Okolí zdejší obce Skryje je známé bohatými nálezy zkamenělin prvohorních mořských živočichů. Velkou zásluhu na jejich výzkumu měl francouzský paleontolog Joachim Barrande, jehož práci dnes přibližuje ve Skryjích muzeum. Podle tohoto vědce byla celá geologicky zajímavá oblast mezi Prahou a Plzní s pozůstatky z období starších prvohor pojmenována Barrandien. Nejvýznamnější částí je Český kras ležící mezi Prahou a Berounem. Vápencová oblast se vyznačuje mnoha krasovými jevy včetně jeskyní, zdejší Koněpruské jeskyně jsou nejdelším jeskynním systémem v Čechách. Kromě působení přírodních sil tu měl velký podíl na vzhledu skalních útvarů i člověk. Vznikly zde kamenné lomy, například Amerika - Mořina, Alkazar nebo Solvayovy lomy u Sv. Jana pod Skalou. V minulosti se tu těžila i železná ruda, což dokládá zpřístupněný důl Chrustenice.

Rozmanité skalní útvary zdobí Středočeský kraj i na severu, tam jsou tvořeny pískovci s průniky sopečných vyvřelin. Charakteristické jsou pro chráněnou krajinnou oblast Český ráj, která sem zasahuje v okolí Mnichova Hradiště. K návštěvě tu zvou nádherná místa - Příhrazy, hrad Valečov a Drábské světničky nebo vrchol Mužský. Podobná je i chráněná oblast Kokořínsko, vyskytují se v ní skalní bludiště nebo skalní pokličky. Vypravit k nim se dá třeba z městečka Mšeno. Také na Kokořínsku jsou kameny tvarované činností člověka. Poblíž obce Želízy najdeme Čertovy hlavy, umělecká díla vtesaná do pískovcových skal. Ve skalách vznikala skalní obydlí, skalní byt si lze prohlédnout ve Lhotce u Mělníka.

Rovněž krajina v bezprostředním okolí Prahy nabízí spoustu turisticky přitažlivých míst. Vyniká zde Průhonický park, rozsáhlý přírodní krajinářský park je zapsaný na seznamu UNESCO. Dále na jihozápad jsou čím dál častějším cílem výletů přírodní oblasti Brd. A na jihu kraje se rozkládá významná chráněná krajinná oblast Blaník. Tento horský masív je spojen i s legendami českých dějin. Posázaví je rájem trempů a vodáků, chatařů i turistů, vyhlášená jsou místa jako Rataje nad Sázavou, Poříčí nad Sázavou nebo Týnec nad Sázavou.

Sporty vodní i ostatní

Největší aquapark v Česku vyrostl ve výhodné poloze u dálnice na jihovýchodním okraji Prahy, v Čestlicích. Menší najdeme třeba ve Slaném. Přestože se Středočeský kraj nevyznačuje vysokými horami, lze si na jeho území užít lyžování. Rekreační areál Monínec na Příbramsku nedaleko města Sedlec-Prčice nabízí několik sjezdovek vybavených lanovkou. Cyklistům poskytuje Středočeský kraj výborné podmínky a řadu značených cyklostezek. Zklamáni rozhodně nebudou ani příznivci golfu, hřištím vyhovuje terén i blízkost hlavního města, lze si tu opravdu vybírat.

Památná města

Bezesporu největším klenotem, který má ve své koruně Středočeský kraj, je Kutná Hora, město vděčící za svou slávu dolování stříbra. Dnes je zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO.Velice dobře zachovalým středověkým památkám tu vévodí gotický chrám svaté Barbory.

I většina dalších středočeských měst má dlouhou a bohatou minulost, o níž svědčí památné budovy v jejich centrech. Ať už to jsou města okresní, jako je Kolín, známý i jako železniční křižovatka, vinařský Mělník, chmelařský Rakovník nebo Beroun. Z menších měst zaujme naše nejznámější dvojměstí Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, také Čelákovice, Český Brod, Čáslav nebo Velvary.

Hrady a zámky

Středočeský kraj je známý množstvím zajímavých historických staveb. Někde ještě podtrhují divokost přírodních partií, a tam, kde krajina krásou tolik nevyniká, zvyšují její přitažlivost. Na severu k té první skupině patří hrady Zvířetice, Valečov nebo Kokořín. K té druhé skupině pak zámky, které stojí za návštěvu, ať už v Benátkách nad Jizerou, v Jizerním Vtelně nebo ve Veltrusech. Tento zámek při povodni v roce 2002 doplatil na svou polohu mezi vltavskými rameny a dnes je tu možné sledovat dlouhodobě probíhající opravy. Také východní část kraje – Polabí sází více na kulturní památky, zaujmou tu zámky Žleby, Kačina u obce Svatý Mikuláš, Radim, Křinec nebo zámek Loučeň, známý svým parkem s přírodními bludišti. Hrady tu pro svou ochranu kromě vyvýšenin využily přítomnost vody, Jenštejn blízkost rybníka, Zruč nad Sázavou zase nedaleký říční tok.

Na západě ukrývá Středočeský kraj památky spojené s významnými etapami českých dějin. Jsou to především hrady Karlštejn a Křivoklát, také zámek v Lánech s muzeem T. G. Masaryka. K návštěvě tu ale lze doporučit i další zajímavá místa, hrady Žebrák a Točník, Krakovec nebo Okoř. Zámky v této oblasti také stojí za návštěvu, ať už to jsou Hořovice s muzeem Českého krasu nebo třeba Mníšek pod Brdy.

I v jižních partiích kraje se dají objevit pamětihodnosti spjaté s  historií českého státu. Zámek Hluboš byl prvním letním sídlem prezidenta Masaryka. Honosné jsou zámky Konopiště a Dobříš, zajímavé Vrchotovy Janovice, Vlašim, Březnice nebo Jemniště. Posledně jmenovaný patří stejně jako hrad Český Šternberk rodu Šternberků, veřejnosti jsou obě památky přístupné.

Církevní památky

O počátcích českého státu podávají zajímavá svědectví i památky církevní, ať už to je první křesťanský kostel v Čechách v Levém Hradci na Křivoklátsku nebo klášter Sázava. Svou architekturou zaujmou poutní místa Svatá Hora u Příbrami nebo původní románská rotunda v Holubici. Středočeský kraj byl vždy centrem setkávání věřících, vždyť nejstarším křesťanským poutním místem v Česku je Stará Boleslav. Památné stavby bazilik a kostelů tu připomínají svatováclavskou tradici.

Slavní rodáci

Středočeský kraj je také prostorem, kde se narodila nebo působila řada slavných umělců. Je lákavé vydat se po jejich stopách. Na Příbramsku ve Staré Huti vznikl Památník Karla Čapka v jeho domě nad rybníkem Strž. Vysoká u Příbramě zase proslula pobytem hudebního skladatele Antonína Dvořáka, jeho rodný dům pak lze navštívit v Nelahozevsi na Mělnicku. I další slavný skladatel Bedřich Smetana má v kraji památník, krásně opravenou myslivnu v Jabkenicích, kde trávil poslední léta svého života. Také na Nymbursku prožil svůj život spisovatel Bohumil Hrabal, v jeho knihách se objevují města Nymburk nebo Sadská. Kokořínská vesnice Lobeč byla působištěm "spisovatele pravěku" Eduarda Štorcha. A vesnice Hrusice východně od Prahy vděčí za svou slávu obrazům místního rodáka Josefa Lady.

Vesnická architektura

V dávno osídlené krajině najdeme spoustu připomínek života v dřívějších dobách. Až do dob pravěku se lze ponořit v archeologickém skanzenu v Kosmonosech na severu kraje. Do pradávna se noří i Muzeum Keltů v Dobšicích na Nymbursku. A poblíž něj se dnes dá okusit tradiční život na venkovském statku na Ovčí farmě Košík v Tuchomi. Několik skanzenů láká k návštěvě také na východě kraje – v Přerově nad Labem, v Ostré a v Kouřimi. Ani další části kraje nezůstávají pozadu, na západě zaujme Hamousův statek ve Zbečně nebo Národopisné muzeum Slánska v Třebízi, na jihu muzeum lidových staveb ve Vysokém Chlumci.

Technické i vojenské zajímavosti

Středočeský kraj byl významnou oblastí dolování nerostných surovin. Dobývání stříbra stojí za rozvojem Kutné hory, zlato se dobývalo v Jílovém u Prahy. S těžbou černého uhlí a železné rudy se lze zblízka seznámit v hornickém skanzenu u Kladna. Rozvoj hornictví a těžkého průmyslu vyžadoval i zvýšení dopravy, o té železniční dá zjistit spousta zajímavého v Železničním muzeu v Lužné na Rakovnicku. Výlet vláčkem taženým parní lokomotivou po úzkorozchodné trati zase nabízí Kolínská řepařská drážka. V úrodném zemědělském kraji vznikaly i pivovary, ve Velkých Popovicích umožňují jeho prohlídku. Proslavený je pivovar Krušovice na Rakovnicku. Na východ od Prahy se potkáte s dalším potravinářským výrobkem, v Máslovicích je Muzeum másla.

A koho zajímá i potrava duševní, třeba knihy a jejich vznik, ať navštíví Rožďalovice na Nymbursku, kde je Muzeum klasického knihařství a pamětní síň připomínající významného tiskaře Melantricha. Pokud někdo touží po bližším seznámení s některými vědními obory, může se vypravit třeba na cestu ke hvězdám ve Hvězdárně Ondřejov. Nebo do Orientu – v Lysé nad Labem prostřednictvím Muzea Bedřicha Hrozného, vědce, který rozluštil chetitské písmo.

Milovníci automobilismu zase ocení muzeum automobilů Škoda v Mladé Boleslavi. Vojenská technika má své muzeum v Lešanech na Benešovsku. Středočeský kraj nabízí i jinou tvář vojenského života, objevíte ji při návštěvě krajiny bývalého vojenského újezdu v Milovicích. A tvář války, kterou už nikdo nikdy poznat nechceme, tu připomíná Památník v Lidicích, obci zničené fašistickou mocí.

Středočeský kraj je z českých krajů největší, těžko jej lze tedy směstnat do krátkého popisu či přehledu fotografií. Nabízíme vám tu i podrobnější listování jeho krásnými místy, podívejte se!