Skotsko - Počasí

Ve Skotsku panuje oceánické podnebí, pro které jsou typické malé teplotní rozdíly v průběhu roku. V létě jsou oproti České republice teploty nižší, zimy jsou naopak teplejší.

Počasí ve Skotsku je ovlivněno okolním mořem a zejména teplým Golfským proudem, který proudí z Karibiku až k severským státům Evropy. Zemi také často zasahují ničivé mořské bouře.

Na celém území Skotska jsou běžné dešťové přeháňky, za rok jsou srážky o 380 mm vyšší než v Anglii. V některých oblastech prší až 250 dní v roce. Na druhou stranu zde není měsíc, kdy by průměrná teplota klesla pod bod mrazu. Chladněji bývá pouze v horských a podhorských oblastech (Skotská vysočina), kde teploty klesají se vzrůstající nadmořskou výškou.

Počasí ve Skotsku je velmi proměnlivé a nepředvídatelné. Můžete zde zažít slunce, déšť, kroupy i sníh, a to vše v jeden den. V zimě jsou průměrné teploty okolo 6 °C, v létě 18 °C. Nejslunečnější počasí bývá v měsíci dubnu a květnu, naopak nejdeštivější bývá září a říjen.

Dovolená ve Skotsku je možná celoročně, ovšem nejlepší doba pro návštěvu je od dubna do září. Hlavní turistická sezóna zde nastává tradičně o letních prázdninách, kdy je počasí teplé, avšak často prší. Také ceny jsou přes sezónu vyšší a na túrách je velké množství lidí, pokud tedy máte možnost, vydejte se za poznáním do Skotska radši v jarních měsících.