Skotsko

Nejlépe hodnocené
Nejnavštěvovanější - tento měsíc

V roce 2006 vypsal edinburghský deník The Scotsman anketu čtenářů na sedm divů Skotska. Jako vodítko poskytla redakce několik tipů: Kaledonský prales, architektura Ch.R.Mackintoshe, Arturovo Sedlo, dudy, kilt, hora Ben Nevis, hory Cairngorms, světlo a oblaka, prehistorické poklady, ovce zvaná Dolly, kaple v Rosslynu, skotské obrození, Edinburgh, golf, ostrov Iona, whisky atd. Vyhrál most přes záliv poblíž Edinburghu, který se narodil před více než sto lety a stal se navždy divem lidského umu. Whisky se umístila druhá, Edinburgh třetí, údolí Glencoe čtvrté, prehistorické poklady páté, kilt šestý a světlo a oblaka sedmé.

Kupodivu málo hlasů dostaly třebas divukrásné zahrady, kouzelné pobřeží, golf a úžasná kaple v Rosslynu. Místním lidem tyhle věci asi přijdou normální, ale když suchozemci, který se stále jestě učí, jak hrát golf (učení Vám vydrží celý život), zkombinujete krásu pobřeží s linksovým hřištěm, tak se nechce domů. Nebo když stojíte pod oknem v kapli v Rosslynu, nad nímž je v pískovci vytesána kukuřice, kterou hrabě Sinclair zřejmě dovezl z Ameriky nějakých dvěsta let před Kolumbem, zůstává Vám rozum stát. A nebo, jak je tomu s těmi Templáři a Svatým Grálem? Fakt je ten, že si Skoti chrání svá tajemství docela dobře, třeba i to, jak se správně nosí kilt – commando (t.j. na divoko), nebo na měkko? 

P. Millar 

Firma Panoramas s.r.o. provozovatel portálu virtualtravel.cz podporuje výstavbu pomníku československým vojákům ve Skotsku. Přidejte se k nám. Více informací o pomníku najdete na www.czechmemorial.org