Řecko

Nejlépe hodnocené
Nejnavštěvovanější - tento měsíc

Jestliže se rozhodnete navštívit Řecko, rozhodně nebudete zklamáni. Tato jedna z nejoblíbenějších evropských turistických destinací leží na jihu Balkánského poloostrova a na přilehlých ostrovech.

Moře a teplé podnebí Řecko předurčuje pro pohodové trávení letních dovolených. Pro větší cestování je příjemné klima spíše v jarních a podzimních měsících, kdy není tak horko. Kromě mořských pláží tu totiž lákají návštěvníky také památky na dávnou minulost, která ovlivnila kulturní vývoj celé Evropy.

Při pohledu na Řecko si nelze nevšimnout velmi členitého pobřeží. Pevninské vnitrozemí je většinou hornaté, časté jsou krasové útvary. Rozkládají se tu nejvýznamnější pohoří Pindos a Olymp s nejvyšším vrchol Mytikas (2917 m n. m.).Na jih vybíhá velký poloostrov Peloponés. S pevninou je spojen Korintskou šíjí, kterou menší lodě překonávají Korintským průplavem.

Řecko obklopuje množství menších ostrovů. Při východním pobřeží v Egejském moři jsou nejvýznamnějšími skupinami Kyklady, Sporady a Dodekanéské ostrovy, při západním pobřeží v Jónském moři Jónské ostrovy. Na jihu se v moři táhne podlouhlá Kréta, největší z řeckých ostrovů.

Řecko je námořní velmocí, jeho obchodní loďstvo je třetí největší na světě. Za hlavní přístavy lze považovat Pireus a Soluň (Thassaloniki), která je i významným průmyslovým centrem, stejně jako hlavní město Atény. Pro řecké hospodářství má zásadní význam turistický ruch.

Směsice kultur na pevnině

Řecko má na seznamu světového dědictví UNESCO zapsaných celkem 17 pamětihodností. Nejvýznamnější je zřejmě Akropole v Aténách. Kromě ní tu lze obdivovat mnohé další antické památky jako Dionýsův amfiteátr či Hadriánův oblouk a také stavby z doby byzantské.

Na severu pevninské části – ve střední Makedonii má Řecko druhé největší město Soluň. Zde chrání UNESCO raně křesťanské a byzantské památky, hlavně kostely a rotundy. Na nedalekém poloostrově Chalkidiki, připomínajícím svým tvarem Poseidonův trojzubec, leží další místo pod ochranou UNESCO. Je to východní výběžek poloostrova s posvátnou horou Athos. Jedná se o autonomní centrum ortodoxní církve, kde žijí jen mniši ve svých klášterech. Zatímco ostatní části Chalkidiki jsou velmi oblíbenou turistickou destinací, vstup na Athos je silně omezován.

I další památky byly právem zařazené do světového dědictví. V Makedonii západně od Soluně u města Vergina si to zasloužily pozůstatky starověkého města Aigai. A v centrálním Řecku v Thesálii se na vrcholech slepencových skalních věží vypínají obdivuhodné ukázky byzantského umění, známé kláštery Meteora.Antické Řecko mělo svá posvátná místa na úpatí pohoří Parnas v Delfách, kde je možné spatřit pozůstatky slavné věštírny a dalších antických staveb.

Peloponés ukrývá hned pět památek ze seznamu světového dědictví UNESCO. Mykénskou kulturu, která předcházela antickou, odhalují vykopávky v lokalitách Mykény a Tíryns. Antiku připomíná Apollónův chrám v Bassae nebo Asklépiův chrám v Epidaurosu. Chráněné je i místo antické Olympie s chrámy a sportovišti antických her.Nádhernou ukázkou byzantské architektury je dnes opuštěné město Mystras, postavené kolem pevnosti v polovině 13. století.

Řecko bylo vždycky územím, kde se střetávaly a mísily různé kultury, náboženství a filosofie. A tak dnes poskytuje prostor nejen antickým bohům či církvi křesťanské, ale je také významným místem setkávání buddhistů. Budddhistické centrum Karma Berchen Ling v oblasti Korintu je jedním z mála míst na světě, kde byla vztyčena posvátná ochranná stúpa Kalačakry.

Památky na ostrovech

Také na dávno obývaných ostrovech skrývá Řecko historické poklady. Tři Dodekanéské ostrovy mají své památky zapsané na seznamu UNESCO. Populární Rhodos nabízí v hlavním městě nádherný gotický městský komplex i budovy z dob osmanské říše. Malý ostrov Samos byl osídlený od pravěku a dnes je tu možné navštívitt zbytky opevněného přístavu nebo trosky chrámu bohyně Héry. Jeskyně Apokalypsy na ostrově Patmos je místem zjevení svatého Jana, vzniklo u ní významné křesťanské poutní místo s klášterem.

Ostrov Chios na severu Egejského moře zdobí klášter ze zlatého byzantského období, příbuzné stavby jsou i u Atén a Delf. Ostrov Délos se vyznačuje pozůstatky života různých civilizací, z nichž nejvýznamnější je Apollónova svatyně. Na jónském ostrově Korfu stojí Staré město, jehož památky pocházejí hlavně z doby benátské.

Moře, pláže

Díky návštěvám památek se pobyty u moře stávají ještě lákavějšími. Řecko se přitom proslavilo i nádhernými plážemi s průzračnou vodou, většinou písečnými.

Přímořská letoviska se často nacházejí na ostrovech. Oblíbený ostrov Kréta s památkami na mínojskou civilizaci je autonomním světem, vděčí své jižní poloze za příjemné teplé počasí a geologickému vývoji za nejdelší evropskou soutěsku. Malý romantický ostrov Santorini, častý cíl výletů z Kréty, zbyl po explozi sopky. Vysoké strmé skalní stěny bývalého kráteru se tu zdvihají rovnou od mořské hladiny a na jejich vrcholcích jsou přilepené bílé domky s modrými střechami.

Naopak jedním z nejsevernějších řeckých ostrovů je oblíbený Korfu při západním pobřeží. Díky své poloze má větší množství vláhy a tím i zeleně, a pro svou krásu si vysloužil název Smaragdový ostrov. Jižně od něj poskytuje mnoha návštěvníkům pobyt v zeleni rozlehlý ostrov Zakynthos. Mezi nimi ležící Lefkada je spojená s pevninou zvedacím mostem. Tento malý ostrov zaujme vápencovými skalisky lemujícími západní pobřežní pláže. Materiál skal tu dává mořské vodě nádherné odstíny.

Z Dodekanéských ostrovů poblíž tureckého pobřeží jsou nejvíc navštěvované Rhodos, Kos a Samos. Sem patřící Lesbos je třetí největší z řeckých ostrovů. Je to klidné místo, které turisté začali objevovat teprve v posledních 20 letech.Také Sporady jsou vhodným místem pro pokojnou dovolenou, i když pevnině nejbližší ostrov Skiathos se stal po natočení hudebního filmu Mamma mia! velmi populární.

Řecko nabízí rovněž pobyty na pevninském pobřeží. Třeba na Olympské riviéře nebo na dalších částech severovýchodního pobřeží.K oblíbeným letoviskům patří Sarti na prostředním výběžku poloostrova Chalkidiki.

Turisté si také často vybírají Řecko kvůli jeho výtečné kuchyni. Řecká jídla jsou jednoduchá, zdravá, založená na využití místní zeleniny, oliv, ryb a dalších darů moře. Vynikající je řecké víno.

Ale ať už si zvolíte za cíl své dovolené Řecko z jakéhokoliv důvodu, nebudete chybovat. Naše virtuální prohlídky jsou zatím jen krátkým nahlédnutím do nabídky rozmanitých krás této středomořské země.