ČR Praha Holešovice DOX Praha Výstava MIDDLE EAST EUROPEKontakt
více informací

Výstava MIDDLE EAST EUROPE


Zobrazeno: 4494x ID: 8983
ČR Praha Holešovice DOX Praha

Kontakty

DOX Praha

URL:
dox.cz

E-mail:
info@dox.cz

Telefon:
Pokladna: +420 295 568 123

Adresa:
Poupětova 1, Praha 7

Otevírací doba

Po: 10.00 – 18.00
Út: zavřeno
St - Pá: 11.00 – 19.00
So - Ne: 10.00 – 18.00

Výstava potrvá 26. 1. - 20. 4. 2012

Současná mediální realita se vyznačuje snadnou dostupností obrazů zachycujcích války a etnické konflikty probíhající kdekoli na světě. Dobrým příkladem tohoto jevu jsou záběry z Izraele a Okupovaných území, které běžný obyvatel „Západu“ zná i přes to, že nikdy nenavštívil Blízký východ.

Výstava Middle East Europe prezentuje díla evropských umělců reagující na blízkovýchodní konflikt v přímé konfrontaci s pracemi jejich palestinských a izraelských kolegů. Zároveň projekt demonstruje historickou i současnou provázanost Evropy a Blízkého východu. Mnozí umělci nalézají kořeny dnešního problému v evropském antisemitismu, který vedl k exodu Židů do Palestiny. Jiní sledují napětí mezi kulturami v dnešní Evropě a ukazují, jak tenká je hranice mezi strachem, náboženskou či rasovou nesnášenlivostí a fyzickým násilím, ať už se jedná o současné projevy nenávisti k Židům nebo o strach z Islámu. Jedním z klíčových témat výstavy je srovnání děl vycházejících z přímé zkušenosti s těmi, které čerpají inspiraci z mediálního zobrazení konfliktu. Na obecnější úrovni může tato výstava mapující izraelsko-palestinský konflikt prostřednictvím uměleckých výpovědí sloužit jako modelová studie fungování politického umění obecně. V tomto kontextu se nabízejí následující otázky: Jak lze komentovat problémy, s nimiž umělec nemá osobní zkušenost? Jak se mění přijetí díla, když je přemístěno ze země svého původu do místa, jímž se zabývá, a jak se tímto přesunem změní jeho význam? Je fundamentální rozdíl mezi uměním a aktivismem? Má toto umění vliv na události, které popisuje? A koho to vůbec zajímá?

Součástí projektu bude doprovodný program filmových projekcí Příliš blízký východ a konference, na níž vystoupí palestinští, izraelští a evropští umělci, společně s mírovými aktivisty a odborníky na blízkovýchodní kontext. Záměrem konference je kriticky vyhodnotit způsoby, jimiž mediální obrazy konfliktu tvarují jeho „podstatu“ a ukázat možné dopady umění, zabývajícího se touto problematikou.