Maledivy

Nejlépe hodnocené
Nejnavštěvovanější - tento měsíc

Jestli je něco zhmotnělým snem, pak to jsou Maledivy. Znamenají odpočinek daleko od rušných míst, na ostrůvku v oceánu, na pláži přecházející v pestrobarevný podmořský svět. Oceán se nazývá Indický a v něm, 500 kilometrů na jihozápad od indických břehů, naleznete souostroví devatenácti atolů.

Ostrovy vznikly na podmořském hřbetu, táhnoucím se severojižním směrem. Jen desetinu svého území mají Maledivy na pevné zemi, ostatní plochu tvoří vodní hladina. Na nejvyšších místech mořského dna, bývalých okrajích sopečných kráterů, se uchytili koráli a z jejich vápenatých skořápek tu postupně narůstají korálové útesy. Jejich podivuhodné tvary a barvy oživují nejrůznější mořští tvorové. Hradby korálových útesů obklopují ostrůvky a chrání je tak před mořskými bouřemi. Komplikují lodní plavbu, poskytují však fantastické zážitky potápěčům. Jako nejmenší asijská země jsou Maledivy také nejmenší zemí muslimskou.

Atoly mají většinou okrouhlý tvar - podle zbytků kráterů podmořských sopek. Skládají se z více ostrůvků vzniklých v místech, kde korálové útesy dosáhly na hladinu a pokryly se usazeninami. A tak území této republiky, tvořené téměř dvanácti sty ostrovy, má své nejvyšší místo jen asi 2,5 m nad hladinou oceánu. To je příčinou obav místních obyvatel, že klimatické změny mohou způsobit zaplavení jejich území. Již v roce 2009 na toto nebezpečí upozornila jejich vláda originálním způsobem – uspořádala své zasedání pod vodou. Oteplování mořské vody zase vyvolává obavy o osud korálů, kteří za příliš vysokých teplot hynou.

Jinak jsou však Maledivy místem velmi klidným a bezpečným, malým turistickým rájem. Z celkového množství 1196 ostrovů a ostrůvků je jich obydleno asi 200. Osídlování ostrůvků limituje především pitná voda, dále pak jejich vzdálenost a dopravní přístupnost.

Hlavní město Male pokrývá celý stejnojmenný ostrůvek, žije v něm přes 100 tisíc obyvatel, což je asi jedna třetina celkového počtu obyvatel země. Mezinárodní letiště leží na vedlejším ostrově Hulhulé. Patří do centrální části souostroví, turisticky nejfrekventovanější. Cestovní ruch tu zaznamenává značný rozvoj, stále však některé části souostroví zůstávají turistům nepřístupné a pro návštěvu je třeba žádat o povolení. Rekreanti se na ostrovech nejraději věnují koupání v moři, potápění, šnorchlování a pozorování nejrůznější vodní fauny, třeba žraloků a rejnoků.

Nabízíme vám letecké pohledy na dva reprezentanty tohoto ráje, lišící se svou konstitucí. Zatímco ostrov Dhigurah, součást Alif Dhaal Atoll je velmi úzký a dlouhý, ostrov Alimatha, Vaavu Atoll, má tvar oválný s rozsáhlými písčinami kolem. Pro nás suchozemce jsou to takové „malé divy“ – no, prostě Maledivy.