Maďarsko - Počasí

Maďarsko leží v mírném podnebném pásu a jeho klima je typicky kontinentální. Povrch země je převážně nížinatý, jen na severním pohraničí je Maďarsko relativně hornaté, zasahují sem Vnitřní Západní Karpaty. Nejvyšší hora Maďarska (Kékes) má nadmořskou výšku 1 015 m, sněhová pokrývka je zde spíše výjimkou.

Podnebí v Maďarsku je typické velkým rozdílem teplot mezi ročními obdobími. Léta jsou horká a suchá, zvláště na východě země se často potýkají s nedostatkem srážek. Nejteplejším měsícem je červenec, kdy je průměrná teplota 27 °C. Počasí je teplé a slunečné, počet slunečných dní je srovnatelný např. s Chorvatskem. Krásné počasí je doplňováno pravidelnými letními bouřkami.

Zimy v Maďarsku jsou studené a vlhké. Nejchladnějším měsícem je leden s průměrnou teplotou 0 °C, není však výjimkou, že teplota místy klesne až k - 30 °C. Obvykle se však pohybuje v hodnotách do - 5 °C.

Díky nízké nadmořské výšce není sněhová pokrývka příliš běžná. Sníh vydrží pouze v horských oblastech, a to průměrně 40 dní v roce.

Průměrný roční úhrn srážek je v Maďarsku asi 600 mm. Rozložení dešťových přeháněk je většinou nepředvídatelné. Obecně platí, že na západě země prší častěji a více.