Liberecký kraj

Nejlépe hodnocené
Nejnavštěvovanější - tento měsíc

Rozlohou nejmenším krajem v naší republice, nepočítáme-li hlavní město Prahu, je Liberecký kraj. Nachází se na severu republiky, kde přiléhá k německým a polským hranicím. Krásu regionu umocňuje jeho členitost. Na severu při hranicích se tyčí Lužické a Jizerské hory, na severovýchodě Krkonoše s nejvyšším místem kraje – horou Kotel (1 435 m n. m.). Napříč krajem prochází Ještědsko-kozákovský hřbet, zdvihající se nad Libereckou kotlinou. Na jihu tvoří Liberecký kraj křídová tabule. Koncem třetihor tu došlo k  rozlámání usazených hornin a pronikání sopečného magmatu k zemskému povrchu. Další erozí se pak utvářela pískovcová skalní města, odhalily se pozoruhodné čedičové nebo znělcové útvary. Tak vznikly i kuželovité vrcholy Ralské pahorkatiny na jihozápadě kraje.

Liberecký kraj pokrývá řada hodnotných přírodních území. Na východě sem zasahuje Krkonošský národní park. Jizerské a Lužické hory jsou chráněnými krajinnými oblastmi. Jih kraje opanovaly chráněné oblasti Český ráj, Kokořínsko a České středohoří.

Voda v různých podobách

Většinu kraje odvodňuje do Labe Jizera s přítokem Kamenice. Z jihozápadu odvádí vodu další labský přítok Ploučnice. Lužická Nisa a Smědá, které pramení v Jizerských horách, tečou do Polska. Příkré horské úseky řek daly vznik mnoha vodopádům, známé jsou Mumlavský u Harrachova nebo Štolpichy poblíž Frýdlantu.

Na svém území má Liberecký kraj množství vodních nádrží. Přehrady nalezneme v Jizerských horách, ať už je to Josefův Důl, Bedřichov, Souš nebo Harcov v Liberci. Menší leží těsně pod horami: Mlýnice a Fojtka. Přehrada na Bílé Desné, vybudovaná v roce 1915, se rok po uvedení do provozu protrhla. Následky byly tragické a nebyla již obnovena. Vodní nádrž Mšeno je přímo ve městě Jablonec nad Nisou, proto se jí také říká Jablonecká. 

Liberecký kraj je vybaven i vodou minerální. Lázně Libverda na Frýdlantsku se přitom honosí nejen prameny pro lázeňskou léčbu, ale i zajímavou atrakcí, restaurací Obří sud. Lázně Kundratice u Českého Dubu vznikly jako lázně slatinné a léčí se v nich hlavně revmatické nemoci.

Jizerské hory

„Jizerky“ jsou poměrně vysoké pohoří, řada jejich vrcholů přesahuje hranici tisíce metrů nad mořem. Nejvyšší horou na české straně je Smrk. Centrální část hor tvoří lesnatá náhorní plošina, na níž se daří rašeliništím s glaciální flórou a faunou. Zachovaly se tu rozsáhlé přirozené porosty bučin. 

Jizerské hory jsou velmi vyhledávanou turistickou destinací, především v zimě. Největší sjezdový areál obklopuje horu Tanvaldský Špičák. Sjezdovat se ale dá na spoustě míst, například v Janově nad Nisou, Kořenově ě nebo v Bedřichově, známém také běžeckým lyžařským areálem. Díky vhodným terénům a síti zpevněných cest se hory staly rájem běžkařů. Známými turistickými cíli jsou Smědava, Nová Louka nebo Jizerka. Ve Smržovce mají sáňkařskou dráhu s tradicí od roku 1912. Liberecký kraj proslavilo i pořádání tradičního závodu „Jizerské padesátka“, díky němuž je zde udržována soustava upravovaných běžeckých tratí zvaná Jizerská magistrála.

V létě jsou Jizerské hory zase rájem cyklistů a turistů. S rozvojem turistických spolků je spjaté budování mnoha zdejších rozhleden.

Krkonoše

Příležitosti pro lyžování nebo horskou turistiku poskytuje Liberecký kraj i v západních Krkonoších. Branou do nich je město Jilemnice, kolébka lyžařského sportu. V místním zámku tu sídlí Krkonošské muzeum a sepětí s horami připomínají zachovalé roubené chalupy. Blíže krkonošským kopcům leží vyhledávané rekreační centrum Vysoké nad Jizerou. Známým turistickým a lyžařským střediskem v srdci západních Krkonoš je Harrachov, místo zajímavé i hornickou a sklářskou tradicí.

Města

Malý Liberecký kraj se skládá jen ze čtyř okresů. Liberec, krajské i okresní město a také město statutární, leží v kotlině mezi Jizerskými horami a Ještědem. Návštěvníci v něm vyhledávají zoologickou a botanickou zahradu, veletrhy nebo zábavní komplex Babylon s aquaparkem. 

Liberec je úzce propojen s dalším okresním městem, Jabloncem nad Nisou. Celá spojená oblast má na 170 tisíc obyvatel. Přestože dnešní doba přeje výstavbě nových rozhleden po celé naší vlasti, Jablonecko je stále pozoruhodné jejich nadprůměrnou koncentrací. Velmi známá je rozhledna na Černé Studnici nebo vyhlídková věž přímo ve městě na výletní restauraci Petřín.

Přirozeným centrem nejsevernější výspy kraje, Frýdlantského výběžku, je město Frýdlant. Jeho historickému centru dominuje komplex hradu a zámku. Zdejší hodnotné sbírky byly veřejnosti zpřístupněny první ve střední Evropě, již od roku 1801. Nedaleko Hrádku nad Nisou, u Chotyně, zaujme na strmém ostrohu hrad Grabštejn s charakteristickou mohutnou okrouhlou věží.

Svérázný je Liberecký kraj v tom, jak těsně je tu prolnuta příroda s lidskými stavbami a sídly. Proto zmiňujeme většinu měst a památek v rámci jednotlivých přírodních oblastí. Vždyť co by byla zdejší města bez okolních kopců, skal a zámků, co by byl Ještěd bez špice tvarované stavbou televizního vysílače?

Český ráj

Na jihovýchodě nabízí Liberecký kraj pohádkovou oblast Českého ráje s pískovcovými skalními městy a vypreparovanými sopečnými vrcholy. Známým symbolem jsou tu Trosky, hrad na dvou propojených čedičových sucích. Ve skalách Českého ráje se nalézá spousta dutin a jeskyní. Nejvýznamnější jsou v Klokočských skalách, kde láká i romantická zřícenina hradu Rotštejn.

Město Semily je východiskem do nádherného údolí Jizery, kudy vedou turistické stezky do Železného Brodu. V nejkrásnější části kaňonovitého údolí se prochází dokonce po galerii upevněné do skal přímo nad tokem řeky. Nelze opomenout ani nedaleké Bozkovské jeskyně. Krápníkové jeskyně s největším podzemním jezerem v České republice vznikly v neobvyklém materiálu, v dolomitickém vápenci.

Liberecký kraj má na svém území nejmenší okresní město naší republiky, jsou to právě Semily. I v rámci jejich okresu se najde větší město - Turnov. Ten má díky blízkým nalezištím drahých kamenů známou šperkařskou výrobu. Přímo ve městě se nachází empírový zámek Hrubý Rohozec a blízko odtud je i Sychrov, novogotický zámek známý z televizních pohádek.

Výlety z Turnova nejčastěji směřují do skal. Nejblíže je Hruboskalské skalní město s hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála. Dětští návštěvníci ocení i nedaleký zábavní areál Šťastná země. Severně od Turnova se kolem obce Malá Skála v údolí řeky Jizery nachází Maloskalsko. Vesnici s roubenými staveními stulenou mezi skalami Sokola, Vranovského hřebenu a Suchými skalami doplňují zříceniny hradů Frýdštejna a Vranova.

Máchův kraj

Čtvrtým okresem, z něhož se skládá Liberecký kraj, je Česká Lípa. Toto průmyslové město leží na řece Ploučnici. Nedaleký zámek Zákupy nabízí prohlídku reprezentačních místností rakouského císaře. 

Nachází se tu hodně rybníků. Rozsáhlá je soustava Holanských rybníků, další velké rybníky jsou Hamerský nebo Novozámecký. Rozlehlou vodní plochu vytváří rybník zvaný Máchovo jezero, vyhledávané rekreační místo. Východiskem k němu jsou Doksy. V jeho okolí se nalézá řada zajímavých skalních útvarů a jeskyní. Příkladem je přírodní rezervace Břehyně-Pecopala, která propojuje ochranu mokřadů, rybníka i pískovcového skalního města. Do zdejší krajiny umístil romantický básník Karel Hynek Mácha děj řady svých prací.

Nedaleko Máchova jezera se tyčí i výrazná dominanta krajiny, kopec Bezděz s hradem na svém vrcholu. Vrch Ralsko poznamenala těžba uranu, stejně jako pod ním ležící město Mimoň. Poblíž se také nachází průrva Ploučnice. U obce Noviny pod Ralskem řeka protéká pískovcovým kaňonem a dvěma tunely prokopanými ve skalách. 

Liberecký kraj sahá na jihozápadě až do Kokořínska, výraznou dominantu tu tvoří hrad Houska přestavěný do podoby renesančního zámku. Jeho stavbou prostupuje pevná skála. Další skalní hrad Sloup se tyčí na 35 m vysoké skále nedaleko Nového Boru. V jeho okolí se rovněž dá vypravit na prohlídku jeskyní uměle vytesaných v pískovci.

Velmi známá je Panská skála u Kamenického Šenova, čedičový útvar připomínající varhany. Strukturou podobný Dutý kámen se nalézá poblíž Cvikovaa. Jeho materiálem je ovšem pískovec a šestiboké útvary v něm vznikly právě působením tuhnoucího čediče.

Církevní památky

Liberecký kraj se honosí i význačnými církevními památkami, většinu najdeme v podhůří Lužických hor. Věhlasným poutním místem jsou Hejnice s chrámem Navštívení panny Marie a rekonstruovanými budovami kláštera. 

Klášter v Jablonném v Podještědí s krásnou barokní bazilikou založila Zdislava z Lemberka, později prohlášená za svatou. Nedaleký zámek Lemberk vznikl z původního hradu, na němž Zdislava žila.

A lidové náboženské tradice uchovává Muzeum betlémů v Kryštofově Údolí nedaleko Liberce.

Technické zajímavosti

Po staletí pro Liberecký kraj hodně znamenala sklářská a šperkařská výroba. Byla rozvinuta hlavně na Jablonecku, přímo v Jablonci nad Nisou proto sídlí muzeum skla a bižuterie. V blízkém Jiřetíně pod Bukovou se narodil Daniel Swarovski, vynálezce a proslavený brusič skla. V této obci navázali také na tradici dřevařské výroby, je tu výrobna i muzeum dřevěných hraček. Expozici sklářství a starou brusírnu skla najdeme rovněž v nedaleké Desné. Prohlédnout si lze i výrobu skleněných perlí v obci Pěnčín, odkud také jezdí vyhlídkový vláček k rozhledně na Černou Studnici. Sklářství má tradici rovněž v dalších místech kraje, jak dokládá Sklářské muzeum v Novém Boru, umístěné v krásné barokní sýpce. 

A pro turistiku lze velmi dobře využít dopravní technickou památku, ozubnicovou železniční trať vedoucí z Tanvalduu do Kořenova.

Ale ať už budete chtít prohlížet Liberecký kraj z oken vlaku nebo jinak, zkuste si nejprve své cíle vybrat na našich stránkách.