Obec Lednice nazývaná „Perlou jižní Moravy“, leží 9 km od okresního města Břeclav. Rozkládá se na západním okraji vídeňské pánve v nadmořské výšce 173 m na ploše 3139 ha.

Poprvé se jméno Lednice objevuje v písemných pramenech z roku 1222, kdy ji spravovali místní vladykové Adamar a Lipert z Lednice. Ti si tu brzy poté vybudovali tvrz. Ortlín Sirotek, další vlastník tvrze ji  předal v roce 1322 s dvorem Janu z Lichtenštejna. V držení Lichtenštejnů zůstala Lednice až do roku 1945. Německy je Lednice nazývaná Eisgrub.

Díky svému kouzlu je Lednice jedním z nejatraktivnějších a nejnavštěvovanějších míst České republiky. Jejíž význam vzrostl vyhlášením v roce 1996 Lednicko – valtického areálu kulturním dědictvím UNESCO.

Dnešní podoba Lednice je výsledkem novogotické přestavby z let 1846 – 1858 a je dílem vídeňského architekta Jiřího Wingelmüllera. Při této poslední přestavbě došlo i k velkým úpravám vzhledu obce, k přeložení náměstí a vybudování mnoha novogotických budov (fara, radnice, škola, nádraží). 

Dokonalým rámem zámku je francouzská zahrada a rozsáhlý krajinářský park, jeden z největších v České republice. Lichtenštejni přeměnili lednický zámek v „novogoticko perlu“ s jedinečným parkovým komplexem s drobnými stavbami (Minaret v maurském slohu, Akvadukt, umělá jeskyně. Panorama krajiny mezi Lednicí a Valticemi dokreslují rybníky a romantické stavby – Apollonův chrám, Tři Grácie, Nový dvůr, Randez-vous, kolonáda, zámeček Belvedér, Hraniční zámeček , Rybniční zámeček, Janův hrad , Lovecký zámeček  a Obelisk

            Lednice má dlouholetou tradici a zázemí zahradnického školství. Po založení vyšší ovocnicko-vinařské a zahradnické školy v roce 1895 se zde usídlila Zahradnická fakulta Mendlovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně.

Od roku 2003 je Lednice a její okolí také součástí biosferické rezervace Dolní Morava.

6. října 2004 byl Lednici udělen předsedou poslanecké sněmovny znak obce a vlajka obce.

 

Turistické informační centrum Lednice

                Zámecké náměstí 68

                691 44 Lednice

                Tel./fax: +420 519 340 986

                Mobil: +420 733 531 874

                e-mail: tic@lednice.cz

                www.lednice.cz