Kapverdy Sal

Ostrov Sal

Kapverdský ostrov Sal získal své jméno díky těžbě soli. Byl dlouho neobydlený, protože je na něm velice málo vody. Jeho povrch je plochý, nejvyšší hora Monte Grande dosahuje jen do 406 m n. m. Nebyl proto také problém umístit tu mezinárodní letiště. U něj vzniklo hlavní město ostrova Espargos a dost jeho obyvatel je na letišti zaměstnáno.

Letovisko Santa Maria, které asi nejvíc proslavilo Kapverdské ostrovy, leží na jihu ostrova Sal. U 17 km dlouhé bílé písečné pláže se táhnou hotelové komplexy, které nabízí návštěvníkům veškerý komfort a pohodlí patřící k dovolené u moře. Jsou tu i písečné duny, a také skvělé podmínky pro rybaření nebo pro surfování. Hlavní zdejší přístav Palmeira je od Espargos vzdálený asi 7 km.

Ostrov Sal nabízí ojedinělé přírodní zajímavosti. Především bývalý solný důl a solné jezero ve vyhaslém sopečném kráteru Pedra de Lume. V přírodním jezeře se tu dokonce dá koupat v silně slané vodě s podobnými účinky jako v Mrtvém moři.

A také zátoka Buracona, to je malý záliv obklopený sopečnými skalisky. Tvary skal zvyšují účinek mořských vln narážejících na pobřeží a předvádějí úchvatné divadlo přírodních sil. Při klidné vodě tu ve skalních dutinách zase pořádá své představení lomící se sluneční světlo. Krásu mořských útesů, jeskyní a tunelů lze obdivovat ještě víc zblízka při potápění v této oblasti.

Nádherná je oblast pohoří Serra Negra, na mořském pobřeží se mezi jeho skalnatými srázy skrývá množství malinkých písečných pláží. Neobvyklé skalní tvary ohlazované mořskými vlnami přitahují pozornost návštěvníků i u přístavu Murdeira.