Filipíny

Nejlépe hodnocené
Nejnavštěvovanější - tento měsíc

Ostrovní stát Filipíny zahrnuje více než sedm tisíc ostrovů na západě Tichého oceánu. Celé toto rozsáhlé teritorium se orientačně dělí do třech skupin. Nejvýznamnější je oblast kolem ostrova Luzon, v němž má Filipínská republika své hospodářské a kulturní centrum. Na Luzonu také leží hlavní město Manila. Visajské ostrovy nejrůznějších velikostí tvoří druhou skupinu, přirozeným střediskem se stal ostrov Cebu. Třetí skupinu na jihu kolem ostrova Mindanao navštěvují turisté nejméně, a to i kvůli útokům islámských separatistů. Zatímco naprostá většina Filipínců se hlásí ke křesťanské víře, v této jižní části žijí muslimové.

Od kolonie k demokracii

Pro Evropu souostroví objevil Fernão de Magalhães při své plavbě kolem světa. Nejprve se proto staly španělskou kolonií. Španělsko do rozvoje své državy hodně investovalo, nejen do infrastruktury, ale také do vzdělání místních obyvatel. Což ovšem mělo za následek jejich národní sebeuvědomění, a z něj se zrodil boj za samostatnost. Ten pokračoval, i když země přešla po prohrané americko-filipínské válce (1899-1913) pod nadvládu Spojených států. Plné nezávislosti dosáhly Filipíny v roce 1946 a jedná se tak o nejstarší demokratický stát v jihovýchodní Asii. Filipínské hospodářství v poslední době navázalo na slavnou minulost země a zaznamenává intenzivní rozvoj. Lidí v tomto ostrovním státě žije již víc než sto miliónů.

Hlavní město Manila bylo už v 19. století významným kulturním a hospodářským centrem, hlavně pro evropské obchody v Asii. Začátkem 20. století se tu stavělo podle moderních architektonických plánů, vzniklo město s bulváry a výstavnými čtvrtěmi, s domy ve stylu art deco. Bohužel hodně z toho bylo zničeno ve 2. světové válce a už neobnoveno.

Turistické Filipíny

Nejnavštěvovanější jsou Visajské ostrovy. Turisté využívají velké mezinárodní letiště na ostrově Cebu u jeho metropole Cebu City. Toto staré město založili Španělé ještě dříve než Manilu a tak tu lze obdivovat památky ve stylu koloniální architektury. Je tu i velký přístav. Menší ostrovy v blízkém okolí velmi vyhovují pro klidný odpočinek i sporty.

Západně od Cebu se rozkládá velký ostrov Negros, který ač hustě obydlený, skrývá ve vnitrozemí divokou přírodu. Je známý hlavně pěstováním cukrové třtiny pro výrobu kvalitního rumu. Na severu Negrosu se zvedá sopečný masiv Kanlaon až do 2465 m n.m., pod ním se táhne náhorní plošina s vystupujícími Čokoládovými horami. Mají tvar pravidelných homolovitých kopečků. Takovéto zvláštní geologické útvary proslavily hlavně ostrov Bohol na protilehlé straně Negrosu. Zde jsou stejné, ale turisty ještě tolik neobjevené.

Nejkrásnější ostrovy

Souostroví Filipíny je součástí tektonicky aktivní zóny, obyvatelé musí počítat se zemětřeseními a činnými sopkami. Ohrožující jsou i silné tajfuny. Na oplátku tu mají úrodnou půdu, dostatek vláhy, a hlavně úžasnou krásu přírodních útvarů.

Zavítáte-li do této ostrovní země, určitě nevynechte Palawan, velký podlouhlý ostrov západně od Visajských ostrovů. Odděluje Jihočínské moře od Suluského. Zaujme nádhernou krajinou – členitým pobřežím s mořskými plážemi, korálovými útesy a malými ostrůvky, i horstvy s hustou vegetací.Výjimečnost jeho přírody potvrdilo UNESCO zapsáním dvou oblastí na Seznam světového dědictví. Jedná se o Subterranean River National Park, dlouhou podzemní řeku ústící přímo do moře, a o dva korálové atoly Tubbataha Reef Marine Park.Turisty nevíce vyhledávaným, ale stále ještě klidným místem, tu zůstává letovisko El Nido.

Město Caticlan na severu velkého ostrova Panay je známým východiskem na proslulé pláže ostrůvku Boracay. Ten je jen 9 km dlouhý a 1 km široký. Nejznámější a proto i nejfrekventovanější na něm je White Beach – Bílá pláž s jemným bílým pískem. Na malém ostrově je však pláží více, od těch vybavených až po ty klidné, méně navštěvované.

Každopádně pokládáme Filipíny za divukrásnou součást světa. Jsme rádi, že alespoň kousek z ní vám tu můžeme ukázat.