Vietnam - Počasí

Počasí ve Vietnamu není v žádném případě jednotné, v každém regionu je velice odlišné. V jednom dni může v horách na severu země sněžit a teploty padat pod bod mrazu, na jihu země můžete ve stejný okamžik naměřit teploty kolem 40 °C.

Obecně je vietnamské počasí teplé a vlhké a ovlivňuje ho především dvojice monzunů. Zimní monzun vane od října do března ze severovýchodu a přináší do země chladné a vlhké počasí. Na jihu země je v této době stále ještě sucho a teplo. Od dubna do října vane jihozápadní monzun, který přináší teplé počasí s velkým množstvím srážek.

Léto ve Vietnamu je považováno za období dešťů, protože každých pár dní přichází tropický déšť, který trvá asi půl hodiny, a přináší obrovské množství vody. Nicméně hned potom se vyjasní a po dešti není ani památky.

Zima je považována za období sucha. Od července do listopadu se v severním a centrálním Vietnamu mohou vyskytovat tajfuny.

V okolí delty řeky Mekong se průměrné denní teploty v lednu pohybují od 17 do 34 °C, v červnu od 22 do 33 °C. Na severu Vietnamu jsou větší teplotní rozdíly v průběhu roku, průměrné denní teploty v lednu se pohybují od 13 do 20 °C, v červnu pak od 25 do 33 °C.

Množství srážek na jihu země je největší v období od června do srpna, ve střední části Vietnamu prší nejvíce od prosince do února.

Kdy se vydat do Vietnamu? Hlavní turistická sezóna trvá od listopadu do října a poté v období letních prázdnin (červenec – srpen). Pokud se chystáte projet celou zemi, je dobré naplánovat trasu podle probíhajících monzunů. Protože se období dešťů v určitých regionech různí, je nepravděpodobné, že byste se deštivému počasí vyhnuli úplně.