Turecko - Počasí

Turecko je země, která leží na dvou kontinentech. Geograficky se dělí na evropskou a asijskou část. Turecké pobřeží dosahuje délky 7 200 km. Na jihu ho omývají vody Středozemního moře, na západě je to moře Egejské a na severu Černé moře. Mezi Bosporským a Dardanelským průlivem se nachází ještě moře Marmarské.
Turecké klima je vzhledem k jeho rozloze a různé nadmořské výšce poměrně rozdílné. Převládá zde subtropické podnebí. Léto bývá horké, nejvyšší teploty šplhají v jižní Anatólii až k 45 °C, na hornatém východě, v Thrákii a při pobřeží jsou teploty nižší. Zima je nejchladnější v horách na východě a celkově v celé Anatólii, zatímco na západních mořských pobřežích je mírnější.
Ve vnitrozemí sahají jarní teploty pod bod mrazu a nejnižší teploty mohou dosahovat −20 °C na západě a −40 °C na východě. Sníh je v teplejších oblastech možné spatřit zhruba dva týdny ročně a v některých horských oblastech na východě čtyři měsíce ročně.
Při pobřežích jarní teploty dosahují hodnot zhruba 5 °C a v létě stoupají až na 30 °C. Roční úhrn srážek ve vnitrozemí je v rozmezí 305 – 406 mm a ve větších výškách přesahuje 1 000 mm.