Thajsko - Počasí

Podnebí v Thajsku je vlhké a tropické, s vysokými teplotami vzduchu. Počasí je výrazně ovlivněno monzunovými větry, jejichž směr se mění v závislosti na ročním období.

Můžeme zde rozlišit tři období:

Období dešťů začíná v červnu příchodem jihovýchodního monzunu, který přináší déšť z oblasti Indického oceánu. Deště jsou většinou krátké, ale velice prudké. Během chvilky spadne obrovské množství vody a ulice jsou zaplavené. Voda se však rychle vsákne a po deštích obvykle opět vykoukne slunce.

Chladné období v Thajsku panuje od listopadu do konce února. Nižší teploty přináší severovýchodní monzun, který vane z oblasti centrální Asie. Severní polovina země je bez dešťů a teploty se pohybují v rozmezí 25 až 30 °C. V tomto období jezdí do Thajska nejvíce turistů.

Od března do května se teploty postupně zvyšují a nastává období horka. V těchto měsících dosahují teploty až 40 °C. Ke konci května začíná srážek opět přibývat a jsou tak předzvěstí monzunového období.

Na jihu Thajska rozlišujeme pouze dvě období, a to období sucha a dešťů. Období dešťů je delší a trvá od května do prosince, suché období trvá od ledna do dubna. Rozdíly teplot jsou v jižních oblastech jen nepatrné.

Na většině území Thajska je vysoká vlhkost vzduchu (66 – 82 %). Celoročně se průměrná teplota vzduchu pohybuje nad hranicí 30 °C, v noci teploty mírně klesají. Průměrná teplota vody v Thajském zálivu je celoročně 26 – 28 °C.

Nejvhodnější doba pro návštěvu Thajska je v období chladného počasí, tedy od listopadu do února. Teploty se většinou pohybují do 30 °C a většina území je bez dešťů. V těchto měsících je proto turistická sezóna v plném proudu.