Švýcarsko - Počasí

Počasí ve Švýcarsku je velice odlišné v různých oblastech. Ovlivňuje ho zejména nadmořská výška, ale také množství jezer a působení větrů ze všech světových stran. Nad Švýcarskem se masy těchto větrů setkávají a počasí je určováno tím, které proudění momentálně převládá.

V blízkosti Švýcarských Alp klesá teplota se vzrůstající nadmořskou výškou. V některých horských oblastech leží sníh až 6 měsíců. Zima v nížinách je charakterizována mlhami a deštěm, průměrně se teploty pohybují kolem 0 °C.

V letním období se sněhové přeháňky mění na dešťové. Nejvyšší roční úhrn srážek je na hoře Rochers de Nave – asi 260 cm ročně. Nejvíce srážek ve Švýcarsku spadne v létě, ale prší rovnoměrně v průběhu celého roku.

Letní měsíce ve Švýcarsku jsou teplé a s vysokým podílem slunečných dní. V některých oblastech je průměrná doba slunečního svitu až 2 300 hodin. Průměrná denní teplota se pohybuje v rozmezí od 18 do 27 °C. Vedra jsou často doprovázena typickými letními bouřkami.

Podzim ve Švýcarsku se vyznačuje mírnými teplotami a stálým počasím. Na severu země je větší výskyt dešťových přeháněk, na jihu je počasí teplé a slunné.

Nejvhodnější doba pro turistiku je na jaře a na podzim. Počasí je převážně slunečné a teploty příjemné. Pro vyznavače zimních sportů je v Alpách jistota sněhové pokrývky od prosince do dubna.