Španělsko - Počasí

Španělsko je geograficky jednou z nejčlenitějších evropských zemí. Je velmi hornaté, průměrná nadmořská výška je 650 m n. m. Po Švýcarsku je druhou nejvýše položenou evropskou zemí. Z východu Španělsko omývá Středozemní moře, ve kterém se nacházejí Baleárské ostrovy; ze severu Biskajský záliv a ze západu Atlantský oceán, ve kterém se nacházejí Kanárské ostrovy. Podnebí ve Španělsku je proto ovlivněno zejména působením moře a oceánu a také nadmořskou výškou.

Podnebí ve Španělsku se rozděluje na tři typy:
• Kontinentální podnebí – převládá na většině území Španělska (vnitrozemí, přilehlé hory na jihu a východě a v pánvi řeky Ebro). Pro kontinentální klima jsou typické velké teplotní rozdíly v průběhu roku i mezi dnem a nocí. Zimy jsou velmi studené, na severu země a v Madridu je častý sníh. Nejchladněji je v lednu, kdy teploty běžně dosahují -10 °C. Léta jsou naopak velmi teplá a suchá, extrémní teploty jsou časté v červenci a dosahují až 40 °C.
• Středomořské podnebí - oblast se středomořským podnebím se táhne přibližně od Andaluské nížiny podél jižního a východního pobřeží k Pyrenejím, a to na přímořské straně pohoří lemujících pobřeží. Tato oblast se vyznačuje vysokým počtem slunečných dnů a mírnou zimou. Letní teploty se tady pohybují mezi 23 °C až 30 °C, v zimě kolem 10 °C až 15 °C.
• Oceánské podnebí - převažuje v severní části země táhnoucí se od Pyrenejí k severozápadní části. Charakterizují jej poměrně mírné zimy, teplá, ale ne horká léta a vydatné srážky po celý rok. Vzdálenost od oceánu ovlivňuje množství srážek a na východě jsou srážky nižší než na západě. Nejdeštivějším obdobím je podzim (říjen až prosinec) a nejsušším měsícem je červenec.

V Atlantském oceánu se nalézají Kanárské ostrovy, na kterých panuje subtropické podnebí. Počasí na Kanárských ostrovech je teplé a slunečné, příjemné teploty (18 – 24 °C) jsou zárukou krásné dovolené po celý rok.