Slovinsko - Počasí

Slovinsko se nachází ve střední Evropě a v rozporu se svou malou rozlohou je podnebí odlišné v různých částech země.

Jaderské pobřeží je dlouhé přibližně 47 km a vládne zde typické středozemní podnebí podobné ostatním regionům Jadranu. Po celý rok se vyznačuje suchým, teplým a slunečným počasím, zima bývá mírná. Nejteplejší počasí bývá v červenci, kdy denní teploty dosahují běžně 30 °C.
Ve Slovinsku převládá kopcovitý a hornatý terén, zhruba 90 % povrchu leží nad 200 metrů nad mořem. Počasí ve Slovinsku je tedy výrazně ovlivněno nadmořskou výškou. Horské podnebí je typické jednak pro oblast Alp, ale také Pohorje a Snežniku na Notraňsku. Léto je v horských oblastech krátké a mírné, zima bývá velice chladná s bohatou sněhovou nadílkou. V oblastech s nadmořskou výškou nad 1800 m jsou všechny roční průměry teplot do 10 °C.
Většina Slovinska má kontinentální podnebí, podobně jako v ČR. Typické jsou pro něj velké rozdíly teplot mezi létem a zimou i mezi dnem a nocí. Nejteplejším měsícem je červenec s průměry kolem 21°C, naopak nejchladnějším je leden s průměry kolem -2°C.
Nejvíce srážek spadne na jaře a na podzim, v průměru 800 mm na východě, na pobřeží a v centrální části 1000-1400 mm a až 3500 mm v Alpské oblasti.