Rusko - Počasí

Rusko je se svou rozlohou 17 mil. čtverečních kilometrů největší zemí světa a obklopují ho moře tří světových oceánů – Severního ledového, Atlantského a Tichého. Rusko je zemí převážně rovinatou, s výjimkou pohoří Ural, které tvoří hranici mezi evropským Ruskem a Sibiří.

Celá Sibiř a Dálný východ se nachází na území věčně zmrzlé půdy. Sibiř je nejchladnější oblastí Ruské federace a zejména v okolí města Verchojansk panují kruté mrazy, kde se teplota v lednu a únoru běžně pohybuje kolem – 60 °C. Léto je velmi krátké a deštivé.

Na jihovýchodě Ruska v oblasti stepí je v zimě také velmi chladné počasí, v létě jsou zde naopak extrémně vysoké teploty s malým množstvím srážek (v červenci 2010 rekordní teplota 45,4 °C).

Ostrovy v Severním ledovém oceánu a nejsevernější část pevniny se nachází v polárním (arktickém) a subpolárním (subarktickém) pásu. Počasí v severním Rusku, ale i v jeho centrální části, je charakteristické velkým střídáním teplot v průběhu roku. Jaro a podzim jsou o něco chladnější než ve střední Evropě, zimy jsou ovšem podstatně studenější.

Nejteplejší oblastí Ruské federace je jih země v okolí Černého moře. Zimy jsou zde mírné a léta příjemně teplá, průměrná denní teplota v létě dosahuje až 25 °C. V okolí černomořského pobřeží je celoročně vysoký výskyt dešťových srážek.

Nejchladnější počasí v Rusku panuje v lednu – průměrné teploty na jihu – 5 °C, na Sibiři – 23 °C (místy až – 50 °C).
Nejteplejším měsícem je červenec – průměrné teploty na jihu 25 °C, na severu 15 °C.
Nejvhodnější doba pro návštěvu Ruska je v červnu a září. Panuje teplé a poměrně stabilní počasí, s nižším výskytem dešťových srážek (s ohledem na lokalitu). Hlavní turistická sezona je v Rusku v období letních prázdnin, kdy je také počasí nejteplejší. Asi nejméně vhodné období pro návštěvu Ruska je jaro, kdy je počasí velmi deštivé a blátivé.