Rakousko - Počasí

Rakousko leží v mírném pásmu a jeho podnebí je označováno za smíšené oceánské a kontinentální.

Na východě Rakouska panuje kontinentální klima, které je charakteristické většími teplotními rozdíly v průběhu roku. Zimy jsou velice mrazivé a léta horká s malým množstvím srážek. V zimním období zde často panuje stabilní tlaková výše, která ovlivňuje svit slunce a silné mrazy (- 20°C). V létě tato tlaková výše z východu zajišťuje až dva týdny vysokých teplot a stabilní slunečné počasí.

Na západě Rakouska je klima oceánské, které se vyznačuje menšími teplotními rozdíly v průběhu roku. Zimy jsou mírnější a v létě jsou teploty příjemné. Celoročně je zde vyšší výskyt dešťových přeháněk. Průměrný roční úhrn srážek klesá od západu země k východu.

Díky geografickým podmínkám rozlišujeme v Rakousku ještě jedno klima – tzv. alpínské. V rakouských horách způsobuje silnější zimu než na hlouběji položeném východě. Léta jsou krátká s poměrně vysokými teplotami, zimy jsou dlouhé a mrazivé s bohatou sněhovou nadílkou. Celoročně se také oblasti podél alpských hřebenů vyznačují vysokými srážkami. To způsobuje v zimě vysoké množství sněhu na horách i v údolích, stejně jako kalamitní oblasti na severu i jihu. V létě jsou následkem vysokých srážek silné deště, eroze půdy a záplavy.