Praha Troja Zámek Troja (Trojský zámek)

Trojský zámek

Trojský zámek (někdy je uváděn i název zámek Troja) je jedním z nejkrásnějších barokních zámků v České republice. Nachází se v pražské čtvrti Troja, která byla nazvána právě podle něho, v těsné blízkosti zoologické zahrady. Samotný zámek byl pak pojmenován podle jeho antické výzdoby, která obsahuje mimo jiné i výjevy z trojské války.

Zámek Troja nechal vybudovat hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka v letech 1679–1685 jako své letní sídlo. Při jeho stavbě se inspiroval honosnými vilami na předměstí Říma. Projekt vypracovali Giovanni Domenico Orsi a Jean Baptiste Mathey, stavitelem byl Silvestro Carlone. Zámek později od Šternberků zakoupila císařovna Marie Terezie a věnovala jej ústavu šlechtičen. Posledním soukromým majitelem byl statkář Alois Svoboda, který jej v roce 1922 daroval státu.

Nejkrásnější místností Trojského zámku je hlavní sál, kde uvidíme na stěnách i na stropě obrovské fresky s tématem oslavy rodu Habsburků při jejich vítězství nad Turky v bitvě u Vídně. V dalších místnostech najdeme fresky s náměty z antické mytologie. Tři čínské komnaty v první patře zámku jsou vyzdobeny malbami s orientálními motivy. Celkem v zámku najdeme plné 4 tisíce metrů čtverečních různých maleb. Z hlavního sálu vede velkolepé dvouramenné schodiště vyzdobené sochami, které zpodobňují boj titánů s antickými bohy a alegorie světadílů i ročních a denních dob. Schodiště ústí do rozsáhlé francouzské zahrady, ve které se nelézají okrasné i ovocné stromy, kašna s vodotryskem, řada fontánek a unikátní bludiště. Výzdobu zahrady tvoří také terakotové vázy či busty imperátorů.

Trojský zámek dnes slouží jako expozice Galerie hlavního města Prahy. Nachází se zde sbírka obrazů českých malířů z 19. století tvořících ve stylu expresionismu, modernismu a neoklasicismu. Vidět můžeme díla Antonína Slavíčka, Václava Špály, Maxmiliána Pirnera, Williho Nowaka či Otakara Nejedlého.