Počasí

Podnebí v Portugalsku je ovlivněno zejména Atlantským oceánem a Golfským proudem. Významný je také vliv Středozemního moře a nadmořské výšky, která je rozhodující zvláště na severu země.

Na severu a západě Portugalska je podnebí mírné oceánské. Teplotní rozdíly v průběhu roku zde nejsou tak výrazné, na západním pobřeží je také nutné počítat s poměrně silnými větry. Průměrné denní teploty v letním období (červenec) jsou 25 °C, nejchladněji je v lednu s průměrnými teplotami 12 °C. Na severu a západě Portugalska je častější výskyt dešťových přeháněk, průměrný roční úhrn srážek klesá od severu k jihu zhruba od 1200 mm až po 500 mm. Na severu země je v zimním období díky horám Serra ade Estrela a Braganca běžný sníh a tato oblast je oblíbeným lyžařským střediskem.

Na jihu Portugalska panuje podnebí subtropické středomořské. Průměrná letní teplota je asi o 5 °C vyšší než na pobřeží. Také suché období bez dešťů je na jihu země výrazně delší, trvá až 6 měsíců. Větry jsou zde mírnější než na pobřeží a zvláště v létě jsou příjemně osvěžující.

Jaro v Portugalsku začíná koncem ledna, již od února je tedy vhodné vyrazit na poznávací a turistické cesty nebo za sportem. Od začátku dubna začíná pravidelně foukat vítr a počasí je ideální pro všechny vyznavače vodních sportů. Hlavní turistická sezona je v období letních prázdnin (červenec – srpen). Počasí je slunné a stálé, připravte se ovšem na nápor turistů a vyšší ceny ubytování, letenek i ostatních služeb. Počasí v Portugalsku je obvykle slunečné až do konce listopadu, podzimní měsíce jsou proto jako stvořené pro návštěvu této krásné země.
Česká republika Mapa světa Letecké záběry Street View
Restaurace Ubytování Hrady Výlety Kultura a zábava Firmy a instituce

Sdílejte nás