Portugalsko - Počasí

Podnebí v Portugalsku je ovlivněno zejména Atlantským oceánem a Golfským proudem. Významný je také vliv Středozemního moře a nadmořské výšky, která je rozhodující zvláště na severu země.

Na severu a západě Portugalska je podnebí mírné oceánské. Teplotní rozdíly v průběhu roku zde nejsou tak výrazné, na západním pobřeží je také nutné počítat s poměrně silnými větry. Průměrné denní teploty v letním období (červenec) jsou 25 °C, nejchladněji je v lednu s průměrnými teplotami 12 °C. Na severu a západě Portugalska je častější výskyt dešťových přeháněk, průměrný roční úhrn srážek klesá od severu k jihu zhruba od 1200 mm až po 500 mm. Na severu země je v zimním období díky horám Serra ade Estrela a Braganca běžný sníh a tato oblast je oblíbeným lyžařským střediskem.

Na jihu Portugalska panuje podnebí subtropické středomořské. Průměrná letní teplota je asi o 5 °C vyšší než na pobřeží. Také suché období bez dešťů je na jihu země výrazně delší, trvá až 6 měsíců. Větry jsou zde mírnější než na pobřeží a zvláště v létě jsou příjemně osvěžující.

Jaro v Portugalsku začíná koncem ledna, již od února je tedy vhodné vyrazit na poznávací a turistické cesty nebo za sportem. Od začátku dubna začíná pravidelně foukat vítr a počasí je ideální pro všechny vyznavače vodních sportů. Hlavní turistická sezona je v období letních prázdnin (červenec – srpen). Počasí je slunné a stálé, připravte se ovšem na nápor turistů a vyšší ceny ubytování, letenek i ostatních služeb. Počasí v Portugalsku je obvykle slunečné až do konce listopadu, podzimní měsíce jsou proto jako stvořené pro návštěvu této krásné země.