Polsko - Počasí

Polsko se svou rozlohou řadí na 9. místo největších zemí Evropy. Díky své velikosti se podnebí v různých částech země liší. Ve východní části Polska panuje kontinentální podnebí, na západě je ovlivněno přímořským klimatem, což způsobuje velkou proměnlivost počasí a jeho častou nepředvídatelnost.

Na západě jsou časté silné větry, které přinášejí dešťové přeháňky. Díky přímořskému podnebí jsou zde teplotní rozdíly během roku menší, zimy bývají poměrně mírné a deštivé.
Na východě Polska panuje kontinentální podnebí, zimy jsou tuhé a dlouhé, často se zde pohybují teploty pod hranicí minus dvaceti stupňů. Naopak léta jsou suchá s denními teplotami kolem 20 °C.

Kromě jižních oblastí je většina státu pokryta rozsáhlými nížinami a rovinami Polské nížiny. Téměř tři čtvrtiny území leží do 200 m n. m. Vyšší nadmořská výška je v jižní části Polska - příhraniční pás prvohorních horských masivů Sudety. Se vzrůstající nadmořskou výškou klesá teplota a přibývají srážky. V nížinách je roční úhrn srážek 500 mm, v horských oblastech až 1500 mm za rok. Dešťové přeháňky jsou na území Polska běžné v průběhu celého roku, nejvíce srážek však spadne v červnu, nejméně v únoru.