Ostrava

  • Expozice - Dýchací technika - Hasičské muzeum - Ostrava

  • Tobogány - Vodní areál Ostrava - jih - Ostrava

  • Chodba - Dům kultury města Ostravy - Ostrava

  • Suterén - Potrefená husa Ostrava - Ostrava

  • Interiér historické výpravní budovy - Železniční nádraží Ostrava - Svinov - Ostrava

Region: Severní Morava a Slezsko

Ostrava, třetí největší město České republiky s téměř 310 000 obyvateli, se nachází na severovýchodě území a je srdcem Moravskoslezského kraje. Leží nedaleko slovenských a polských hranic na březích řeky Ostravice s výhledem na malebné pohoří Beskyd.

První zmínky o vzniku obce v majetku olomouckého biskupa Bruna pocházejí z roku 1267. Město vzniklo na tzv. Jantarové stezce, kterou obchodníci od pradávna využívali jako hlavní cestu spojující Baltské a Středozemní moře. Ve 2. pol. 14. stol. byly vybudovány městské hradby, částí opevnění byl snad i městských hrad. Dnes hradby připomíná pouze název ulice Na hradbách a fragment v blízkosti kostela sv. Václava. V průběhu staletí město zažilo četné požáry a vojenské vpády, ale i období rozkvětu obchodu a řemeslné výroby. Zlomový byl objev uhlí ve 2. polovině 18. století, na který později navazoval rozvoj železáren. Ostrava už dávno ztratila tvář typicky průmyslového města, těžba uhlí definitivně skončila v roce 1994. Na místě původních dolů vznikla hornická muzea a na svou příležitost čeká ještě celá řada uzavřených hutních objektů. Industriální dědictví představuje výjimečný skvost architektury.

Vedle technických památek město návštěvníkům nabízí celou řadu kulturních a historických atraktivit či jiný atrakcí, které zde umožňují strávit příjemné dny plné nezapomenutelných zážitků. Na své si přijdou milovníci kultury. Známá je kvalitní ostravská divadelní scéna s pěti divadly, Janáčkova filharmonie Ostrava, tradice hudebních a folklorních festivalů, desítky galerií a výstavních síní. Celá řada moderně vybavených sportovišť vítá sportovní fanoušky a zastánce aktivního trávení volného času. Každoročně se zde uskutečňuje známý mezinárodní lehkoatletický mítink Zlatá tretra Grand Prix, opakovaně se sehrávají utkání např. špičkových týmů tenistů při Davisově poháru. Děti najdou povyražení v ZOO Ostrava, Pohádkovém sklepu strašidel nebo v městečku modelů světových staveb Miniuni. Bohatým repertoárem láká i Divadlo loutek či rekonstruovaný Slezskoostravský hrad s četnými kulturními a zábavnými programy.

Novodobým fenoménem města je Stodolní ulice, zábavní centrum mladé a střední generace s množstvím rozmanitých restaurací, barů a zábavních podniků. Dokresluje ho i dnes už tradiční mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava.

Ostrava má určitě co nabídnout.

www.ostrava.cz

Virtuální prohlídky

Sdílejte nás