Nový Zéland - Počasí

Nový Zéland se nachází na jižní polokouli, v jižní části Tichého oceánu, a proto jsou zde roční období přesně obráceně. Nový Zéland se skládá ze dvou hlavních ostrovů oddělených Cookovým průlivem – Severní a Jižní ostrov.

Podnebí Nového Zélandu je silně ovlivněno Tichým oceánem - všechna místa na ostrovech jsou vzdálená maximálně 130 km od moře. Větry vanoucí od oceánu zde udržují mírné a vlhké podnebí s opravdu silnými srážkami na západním pobřeží. Deště jsou běžné v průběhu celého roku. Počasí na Novém Zélandu bývá nepředvídatelné a velmi rychle se mění. Nejstálejší počasí bývá v období od prosince do března (léto). Na severu Nového Zélandu je horko a deštivo. Na jihu země a ve větších výškách je chladněji.

Roční období na Novém Zélandu:
• jaro – září až listopad
• léto – prosinec až únor
• podzim – březen až květen
• zima – červen až srpen

Podnebí Nového Zélandu je mírné oceánské, přičemž nejsevernější část má podnebí subtropické. Teplotní rozdíly v průběhu roku nejsou nijak výrazné. Nejteplejší měsíce jsou leden a únor a nejchladnější červenec. Na Severním ostrově je průměrná teplota 18 °C, na Jižním ostrově 13 °C. Zimy jsou mírné, teploty jen výjimečně klesají k bodu mrazu. Sníh se v nízkých polohách objevuje jen zřídka, ve vyšších polohách se ale drží i v létě.
V Aucklandu v zimě obvykle nemrzne a tudíž i nesněží. Známé lyžařské středisko Queenstown s každoroční bohatou sněhovou nadílkou se nachází v jižní části Jižního ostrova.