Norsko - Počasí

Norsko je se svou rozlohou 323 758 kilometrů čtverečních osmou největší zemí Evropy. Díky své rozloze a rozmanité geografické skladbě se počasí v různých částech země výrazně odlišuje.

Podnebí Norska je ovlivněno oceánem a Golfským proudem. Norské podnebí se liší od zbytku Skandinávie. Vysoká pohoří rozdělující pevninské Norsko chrání rozsáhlé oblasti východního vnitrozemí před srážkami a zajišťují tak této oblasti podobné podnebí jako v kontinentální Evropě. Na východ od Skandinávského pohoří se táhne pás mírně studeného kontinentálního podnebí s chladným létem.
Jižní oblasti Norska
jsou řazeny k mírně teplému, vlhkému podnebí západních pobřeží. Jedná se o tradičně navštěvované rekreační oblasti Norů, zejména v létě.
Pobřeží Norska charakterizuje mírná zima a chladnější léto. Dešťové přeháňky jsou četné v průběhu celého roku, nejvíce srážek ale napadne na podzim. Pobřežní město Bergen je svým deštivým klimatem proslulé, podle statistik zde prší asi 300 dnů v roce. Většina srážek pocházejících z moře spadne podél západního pobřeží země – v některých oblastech dosahují maximální roční srážky i 3 000 mm. Naopak oblasti ležící východně od Skandinávského pohoří vykazují roční srážky i pod 300 mm.
Za polárním kruhem panuje podnebí tundry. Jsou zde časté silné větry a bohatá sněhová nadílka. Nejnižší zaznamenaná teplota byla - 51 °C ve městě Karasjoku.
Poměrně mírným podnebím se vyznačuje hlavní město Oslo na jihu Norska. Nejchladnější počasí je v lednu, kdy průměrné denní teploty dosahují - 4,3 °C. Nejtepleji je naopak v červenci s průměrnými denními teplotami 16,4 °C.