Nepál - Počasí

Vzhledem k velkým rozdílům v nadmořské výšce se počasí v Nepálu liší v každé oblasti. Ve vysokohorských oblastech se teploty drží pod bodem mrazu po většinu roku. Na zbytků území je počasí výrazně ovlivněno monzuny.

Podnebí v Nepálu můžeme rozdělit na čtyři roční období.

Od března do června zde panuje teplé jaro s větším počtem přeháněk.

Od června do srpna je letní počasí s vysokými teplotami a je to období monzunových dešťů. Počasí na horách je příjemně svěží a zeleň v plné síle.

Podzim (září až listopad) bývá chladný, ale převážně s jasnou oblohou. Pro trekking bývá nejoblíbenějším obdobím.

V zimě (prosinec až únor) klesají noční teploty pod bod mrazu a ráno jsou časté mlhy, odpoledne však bývá jasno a příjemně.

Díky jižní poloze Nepálu je počasí v nižších polohách zpravidla teplé, zimy jsou mírné i v hlavním městě Káthmándú, které leží v nadmořské výšce 1 400 m.

Počasí v Nepálu určuje monzun v Bengálském zálivu, díky kterému panuje období dešťů od června do září. Během této doby je počasí horké a vlhké, prší téměř každý den. Trasy na horách jsou blátivé a zamořené pijavicemi, proto se pro horské túry letní období příliš nedoporučuje.

Nejvhodnější doba pro návštěvu Nepálu je v období březen – duben a říjen – listopad. V těchto měsících panují příjemné teploty a dešťové přeháňky nejsou tak časté, většina horských cest není zasněžená a jsou tedy vhodné pro pěší turistiku.