Maroko - Počasí

Podnebí v Maroku je nejvíce ovlivněno třemi aspekty – pohořím Atlas, Saharou a Atlantským oceánem.

Severozápadní část země se vyznačuje středomořským klimatem. V létě je počasí teplé a suché, v zimě jsou mírné teploty a častější dešťové přeháňky. Nejchladnějším měsícem je leden, kdy průměrná teplota vzduchu dosahuje 13 °C. Nejteplejší je naopak červenec s průměrnou teplotou 24 °C.

Pohoří Atlas prochází zemí od jihozápadu až po sever. Nejvyšší bod Maroka a celé Severní Afriky (Džabal Tubkal – 4167 m n. m.) se nachází v části Vysoký Atlas v centrální části země. V Atlaském pohoří panuje typické vysokohorské klima. Souvislá pokrývka sněhu zde leží od listopadu do června a více než 100 dní v roce jsou teploty bod bodem mrazu. Na jih od Atlaského pohoří teploty prudce vstoupají.

Vnitrozemí se vyznačuje velkými teplotními rozdíly během roku. Značné rozdíly jsou také mezi dnem a nocí. Nejchladněji je v únoru, kdy průměrné teploty dosahují 12 °C. Nejtepleji je v červenci s průměrnými teplotami 29 °C.

Jih a jihovýchod Maroka se vyznačuje pouštním kontinentálním podnebím. Panuje zde velmi horké počasí a velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. V zimě se denní teploty šplhají maximálně k 16 °C, v noci klesají téměř k bodu mrazu. V letním období dosahují denní teploty i 40 °C, v noci pak klesají na 20 °C.

Roční úhrn srážek je v Maroku 900 mm na severu země a 200 mm na jihu. Srážky v pouštní oblasti jsou spíše vzácností.

Nejvhodnější doba pro návštěvu Maroka je v jarních měsících (od půlky března do května) a na podzim (září až říjen). Počasí bývá stabilní a slunečné, teploty nejsou tak extrémní jako v období letních prázdnin. Na jih země se dá cestovat i v zimě, je ale třeba počítat s nízkými nočními teplotami.