Jihočeský kraj Maříž Oáza Keramika Maříž

* MAŘÍŽ je autorská keramika, ručně malovaná zkušenými českými výtvarníky. Každý kus je jedinečný originál, který je malovaný glazurami na vysoký výpal a proto barvy zůstanou navždy zářivé.

* MAŘÍŽ, autorská originální keramika v sobě nese název vesnice Maříž nedaleko Slavonic na trojmezí Čech, Moravy a Rakouska, kterou za totality stihl smutný úděl obcí ležících "za dráty" u západních hranic. Z původně kvetoucí vísky, jež se pyšnila šlechtickým statkem a zámkem, bylo vystěhováno všechno obyvatelstvo a stavby se proměnily v rozvaliny zarostlé křovím. Po roce 1989 začala Maříž postupně ožívat. Tradici výroby keramiky zde v roce 1991 založil Kryštof Trubáček, akademický malíř a sklář, který vyráběl keramiku pro sebe a své známé již v 70. letech.

* MAŘÍŽ, autorská originální keramika se stala brzy pojmem. Její duchovní otec ak.mal. Kryštof Trubáček vyškolil další malíře a osobně dohlížel na to, co smí a co ne poustit dílnu. Bohužel Kryštof Trubáček zemřel v červnu 2000 po dlouhé a těžké nemoci. Jeho dílna však žije dál a dnes je MAŘÍŽ nejen známá keramika ale i kulturní a turistické centrum na trojmezí Čech, Moravy a Rakouska.