Makedonie - Počasí

Na většině území Makedonie se rozkládá planina o nadmořské výšce 600 až 900 m n. m., která je rozdělena horskými masivy. V horských oblastech Makedonie panuje chladnější podnebí než ve zbytku země. Teplota zde klesá se vzrůstající nadmořskou výškou, sněhová pokrývka je běžná po celé zimní období.

Podnebí v Makedonii je kombinací středozemního a kontinentálního klimatu. Země leží v mírném podnebném pásu, přesto jsou zde běžné značné výkyvy teplot.

Léto v Makedonii se vyznačuje vysokými teplotami a suchem. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy se denní teploty šplhají k 40 °C. Počet srážek je na většině území velmi malý (s výjimkou horských oblastí). V době letních prázdnin je také nejvyšší počet hodin slunečního svitu (i deset hodin denně). Průměrná teplota vzduchu v červenci je 24 °C.

Nejchladnějším měsícem v Makedonii je leden. Průměrná teplota vzduchu je 1 °C, hodnoty však běžně klesají až k - 10 °C. Ledový vítr ze severu přináší množství sněhu do horských oblastí. Roční úhrn srážek bývá kolem 570 mm. Většina dešťových přeháněk spadne během zimního období.

Nejvhodnější dobou pro návštěvu Makedonie jsou jarní (duben – květen) a podzimní (září – říjen) měsíce. Teploty jsou vysoké, ne však extrémní. Počasí bývá slunečné a stabilní. Hlavní turistická sezóna panuje v období letních prázdnin, je však nutno počítat s vysokými teplotami a velkým přílivem turistů.