Laos - Počasí

Počasí v Laosu je velmi odlišné v různých oblastech země. Přes 70 % země tvoří hory a náhorní plošiny. Teploty zde klesají s nadmořskou výškou, která průměrně dosahuje 1 500 až 3 000 m n. m. V horách Xieng Khuangu mohou teploty v zimním období (prosinec – leden) klesnout až k bodu mrazu. V létě mohou teploty v horských údolích vyšplhat k 25 °C.

Podnebí v Laosu je vlhké a tropické. Počasí ovlivňují pravidelné asijské monzuny, které přináší velké množství dešťových přeháněk. V Laosu prší převážně v letních měsících. Množství srážek je závislé na nadmořské výšce a zeměpisné šířce. Nejvíce prší v okolí jižního vrcholu Annamite Chain (přes 300 cm za rok).

Podnebí v Laosu můžeme rozdělit na tři období:

Deštivé monzunové období přichází mezi květnem a červnem a trvá do listopadu.

Chladné období trvá od listopadu do poloviny února. V těchto měsících je počasí ovlivňováno severovýchodním monzunem, který přináší příjemné chladnější klima. V průběhu chladného období jsou srážky v Laosu minimální.

Od poloviny února se teploty postupně zvyšují a nastává období horka, které trvá do května. Nejvyšší teploty jsou v údolí řeky Mekong a dosahují až 38 °C. Teploty v horských údolích se pohybují kolem 25 °C.

Průměrné teploty v hlavním městě Vientiane jsou v lednu 21 °C, v červenci 27 °C.

Nejvhodnější doba pro návštěvu Laosu je v chladném období (listopad – únor). Počet srážek je minimální a teploty se pohybují do 30 °C. V těchto měsících je proto hlavní turistická sezóna.