Kuba - Počasí

Kuba je součástí souostroví Velké Antily v Karibiku a spadá do tropického podnebného pásu. Většinu povrchu země tvoří nížiny, pouze na jihovýchodě ostrova se podél pobřeží táhne pohoří Sierra Maestra. V horské oblasti panuje odlišné podnebí než na zbytku ostrova. Teploty zde klesají s nadmořskou výškou a roční úhrn srážek je až dvojnásobný (přes 2 000 mm ročně).

Podnebí na Kubě je celoročně ovlivňováno prouděním mírného severovýchodního větru. Období dešťů je od května do října, přičemž nejdeštivější měsíce jsou září a říjen. Nejedná se však o dlouhotrvající lijáky, spíše o lehké a rychlé přeháňky. V těchto měsících panují na Kubě vysoké teploty a zároveň vysoká vlhkost vzduchu (zvláště na pobřeží), která pocit vedra ještě zhoršuje. Průměrná teplota vzduchu se pohybuje kolem 28 °C.

Od listopadu do dubna je na Kubě období sucha. Nejchladnějším měsícem je únor s průměrnou teplotou 23 °C. Nejslunečnějším měsícem v roce je duben. Ve vnitrozemí je nutno počítat s většími teplotními rozdíly mezi dnem a nocí. Na pobřeží jsou tyto rozdíly minimální.

Kuba je k návštěvě vhodná celoročně. Rozdíly teplot mezi jednotlivými měsíci jsou nepatrné, průměrná roční teplota vzduchu je 25,5 °C. Hlavní turistická sezóna je v zimních měsících, kdy je počasí stabilní a slunečné. Deště jsou v této době spíše vzácností a vlhkost vzduchu není tak extrémní. Průměrná teplota moře je v zimních měsících 27 °C, v létě se zvedá až na 30 °C. Koncem léta a na podzim je také zvýšené riziko hurikánů.