Itálie - Počasí

Itálie leží v subtropickém středozemním pásu, přesto je počasí v Itálii díky Alpám velice různorodé. Na severu země jsou proto velmi tuhé zimy, s četnými dešťovými a sněhovými srážkami, v létě je naopak počasí mírné s nižšími teplotami.

Jižně přecházejí Alpy v Pádskou nížinu, která má vnitrozemský charakter počasí. Setkáme se zde s velkými teplotními výkyvy mezi dnem a nocí. S chladnějším počasím je nutné počítat při návštěvě měst Bergamo, Bolzano, Como, Monza, Verona i Turín.

Zbytek území se vyznačuje typickým subtropickým středozemním podnebím. Na většině území Itálie můžeme počítat s horkým a suchým létem a mírnou zimou bohatou na srážky.

Na východním pobřeží, v oblasti Jaderského moře, jsou zimy chladnější, zejména díky severovýchodnímu větru Bora, který vzduch ochlazuje. V létě je ale počasí velmi příjemné a teplé, stejně jako na západním pobřeží.

Mírné podnebí se dá očekávat i v Římě, kde v zimě teploty klesají k 5 °C, v létě šplhají k 25 – 30 °C.

Nejteplejším měsícem v Itálii je červenec, kdy teploty stabilně dosahují hodnot okolo 30 °C, naopak nejchladnějším měsícem je leden.

Teplota moře se v letním období pohybuje okolo 25 °C.

Na Sicílii se v létě vyskytují ještě vyšší teploty, jedná se o nejteplejší území Itálie vůbec. Teploty zde v létě mohou dosáhnout až 45 °C, zároveň Sicílie zaznamenává nejméně vodních srážek.

Počasí na Sardinii můžeme očekávat stejné jako na jihu Itálie, tedy horké a suché léto a mírnou zimu. V létě se zde teploty pohybují v rozmezí 22 – 31 °C, v zimě pak 8 – 14 °C.