Indie Bodhgaya Chrám Mahábódhi

Chrám Mahábódhi

GPS: 84°59'28.49388"N, 24°41'45.3444"E
Kategorie: Památky UNESCO
Zeleninový trh 0.3 km Bydlení na periferii 0.5 km Tibetské Om Café 0.31 km

Velkolepý chrám Mahábódhi, který je na seznamu míst světového dědictví, je duchovním centrem celého města. Právě zde dosáhl Buddha osvícení a formuloval svou životní filozofii.

Chrám byl postaven v 6. století našeho letopočtu na místě chrámu původního, který zde nechal vybudovat vládce Ašóka téměř o 800 let dříve. V 11 století byl zpustošen muslimskými nájezdníky a poté prodělal celou řadu renovací (naposledy v roce 1882). V bohatě zdobeném chrámu, nad nímž se tyčí 50m vysoká pyramidovitá věž, je uložena 2m vysoká pozlacená socha sedícího Buddhy.

Naštěstí předtím, než Ašókova choť nechala porazit původní strom Bódhi, převezla Ašókova dcera Šangamíra odnož stromu do Anurádhapury na Srí Lance. Odnož se ujala a vytostl z ní strom, z něhož byla na oplátku odříznuta jiná odnož, která byla převezena nazpět do Bódhgaje a zasazena na místě původního stromu. Desku z rudého pískovce, která je mezi stromem a zadní částí chrámu, sem umístil král Ašóka. Označuje místo Buddhova osvícení a je nazývána Diamantový trůn.