Indie - Počasí

Indie je se svou rozlohou téměř 3,3 mil. km2 sedmou největší zemí světa, díky tomu musíme počítat s tím, že počasí v určitých oblastech bude velmi rozdílné.

Na severu země je díky Himalájím převážně chladné počasí s větším množstvím srážek. Himaláje zároveň zabraňují chladným větrům ze severu postupovat dále do Indie.

Počasí v Indii rozdělujeme na tři základní období – období horka, období monzunů a chladné období.

Období horka začíná v únoru a teplota se postupně zvyšuje až do května, kdy často dosahuje hodnot i 45 °C. Vzduch je velmi suchý a prašný. V tomto období je velmi příjemně v oblasti Himalájí a podhůří. Na konci května se objevují první příznaky blížícího se monzunového období a postupně se zvyšuje vlhkost vzduchu.

Počátkem června přicházejí od jihozápadu první bouřky a jsou tak předzvěstí monzunového období. Deště nejsou vytrvalé, ale často velmi prudké, přicházejí každý den a v určitých oblastech Indie způsobují povodně. Srážky se postupně přesouvají na sever a vzduch v zemi se výrazně ochlazuje. Období dešťů trvá do konce září, na jihu trochu déle. V tomto období není cestování po Indii příliš praktické, snad s výjimkou horské oblasti na severu země, kde jsou srážky slabší a teploty stále velmi příjemné.

V říjnu deště postupně ustávají a přichází tzv. chladné období. Vzduch je po deštích svěží a pročištěný, příroda je v rozkvětu a teploty se pohybují okolo příjemných 20 – 25 °C. V těchto měsících je nejlepší doba pro návštěvu většiny území Indie, začíná hlavní turistická sezóna. Cestování je nemožné pouze na severu země, kde je díky množství sněhu většina cest uzavřená. V měsíci únoru se teploty začínají opět postupně zvyšovat a přichází období horka.

Počasí v Indii je pro cestování na většině území ideální od listopadu do února, pouze oblast Himálají a podhůří je vhodné navštívit v jiných měsících.