Dánsko - Počasí

Dánsko se nachází v mírném podnebném pásu. Podnebí je mírné oceánské. Léta jsou poměrně chladná a krátká, zimy naopak dlouhé a mírné, s častými dešťovými srážkami. Teplotní rozdíly mezi ročními obdobími i mezi dnem a nocí jsou díky vlivu oceánu malé.

Na počasí v Dánsku má také velký vliv Golfský proud a malá nadmořská výška, která je průměrně jen 30 m n. m. V průběhu celého roku se vyskytuje vysoká oblačnost. Časté jsou také větry a mlhy. Nejvíce srážek v Dánsku spadne koncem léta a na podzim (srpen – listopad), naopak nejsušším měsícem je únor. Nejvíce prší v západní části Jutského poloostrova, na východě země jsou srážky nižší.

V létě se průměrné teploty pohybují kolem 17 °C. Nejteplejším měsícem je červenec, teploty mohou místy dosahovat až 30 °C. V zimě jsou průměrné teploty kolem 0 °C, pod bod mrazu klesají jen výjimečně. Nejchladnějším měsícem v Dánsku je únor.

Návštěva Dánska je možná, díky svému mírnému klimatu, celoročně. Turistická sezóna ovšem nastává zejména v letních měsících. Mnoho dánských regionů ožívá koncem dubna, kdy se začíná oteplovat. V květnu a červnu je v Dánsku velmi krásně, celá země je zelená a zaplavují ji květy nejrůznějších barev. Počasí je v této době příjemné, dešťové přeháňky jsou spíše výjimečné. V období letních prázdnin je v Dánsku nejtepleji. Koná se celá řada festivalů a koncertů pod širým nebem, muzea a další památky vycházejí turistům vstříc a mají delší otevírací hodiny.