Černá Hora - Počasí

Černá Hora je velice hornatá země, nejvyšší vrcholky přesahují nadmořskou výšku přes 2 500 m. Horské a podhorské oblasti výrazně ovlivňují počasí v Černé Hoře. Nejhornatější je sever a západ země, velkou nadmořskou výškou se vyznačuje i pobřeží, které je dlouhé téměř 300 km.

Teploty na horách klesají se vzrůstající nadmořskou výškou. Zimy jsou dlouhé a chladné, s vydatnými sněhovými srážkami. Průměrné teploty se pohybují pod bodem mrazu od prosince až do dubna. Nejteplejším měsícem je červenec, kdy průměrné teploty dosahují 18 °C.

V pobřežní části Černé Hory vládne středomořské klima. Léto je zde teplé a suché, v zimě je počasí mírné s častými dešťovými srážkami. Teploty jen málokdy klesnou pod bod mrazu. Nejchladnějším měsícem je leden, kdy jsou průměrné teploty 8 °C. Nejteplejší je naopak červenec s průměrnými teplotami 27 °C, někdy se však maximální teplota vyšplhá až k 40 °C.

Teplota Jaderského moře se v letním období pohybuje kolem příjemných 27 °C. Koupání je možné až 6 měsíců v roce. Jaro přichází velmi brzy, už počátkem března, a příjemné teploty vydrží i na podzim, který bývá teplý a slunný. Počet slunečních hodin dosahuje 2 700 ročně.

Počasí v Černé Hoře je výrazně ovlivněno pravidelnými větry. Nejčastější vítr je jihovýchodní Jugo, který zvedá vlny na pobřeží. Studený vítr Bóra vane ze severovýchodu a to zejména v zimních měsících. Maestral je příjemný odpolední větřík, který vane v teplých letních měsících a příjemně osvěžuje vzduch. V létě se také vyskytuje silný západní vítr Nevera. Přináší krátké a prudké bouřky, které příjemně ochladí a pročistí vzduch.

Západní svahy pobřežních hor nad Kotorem se vyznačují ročním úhrnem srážek až 4 600 mm a jsou nejdeštivějším místem Evropy. Na pobřeží jsou srážky 1 400 mm ročně, většina z nich spadne v zimních měsících.

Černou Horu můžete navštívit kdykoli během roku. Hlavní turistická sezóna je samozřejmě v době letních prázdnin, kdy v pobřežní oblasti panují vysoké teploty a počasí je slunné a stabilní, vhodné ke koupání. Na horách jsou ideální podmínky pro pěší turistiku.