Bosna a Hercegovina - Počasí

Bosna na severu země je oproti Hercegovině na jihu chladnější a zelenější. Hercegovina trpí suchem, zvláště v letních měsících. Území Bosny a Hercegoviny můžeme z hlediska klimatu rozdělit na tři části: Panonská nížina na severu země, horské a polohorské oblasti a v jižní části země oblast Jaderského moře.

V oblasti Panonské nížiny na severu země převládá mírné kontinentální klima. Nejchladnějším měsícem je leden, kdy průměrná teplota dosahuje – 0,5 °C. Léta bývají dlouhá a teplá. Nejteplejším měsícem je červenec s průměrnou teplotou 22 °C. Roční úhrn srážek se zde pohybuje od 750 do 1 050 litrů na metr čtvereční.

Bosna a Hercegovina patří mezi hornaté země. Horské a polohorské oblasti (planiny) pokrývají většinu území a významně tak ovlivňují místní klima. Léto je zde krátké a teplé, zima naopak dlouhá a chladná. Teploty klesají se vzrůstající nadmořskou výškou. Nejchladnějším měsícem je leden a teploty mohou místy padat až k – 35 °C.

Na jihu země, v okolí města Neum, je podnebí ovlivněno Jaderským mořem. Tato oblast je charakteristická dlouhými a teplými léty, zimy jsou zde mírné a spíše deštivé. Roční úhrn srážek se pohybuje od 1 500 do 2 000 litrů na metr čtvereční. Prší převážně v zimě a na jaře, léta bývají poměrně suchá.

Bosnu a Hercegovinu můžete navštívit v průběhu celého roku. Horské oblasti jsou vhodné k turistice zvláště v období letních prázdnin, kdy je počasí převážně slunečné a dešťové srážky minimální. Na jihu země (území Hercegoviny) si můžete vychutnat sluníčko a vysoké denní teploty.