Liberecký kraj Liberec

Kotlina mezi strmým Ještědsko-kozákovským hřbetem a Jizerskými horami poskytuje útulný prostor pro krajské a statutární město Liberec. Toto páté největší město v naší republice s více jak stotisícem obyvatel vytváří s blízkým Jabloncem nad Nisou a okolními obcemi aglomeraci, v níž žije na 170 tisíc lidí. Návštěvníci si oblíbili Liberec nejen díky atrakcím ve městě, ale i pro jeho krásné okolí.

Minulost města

Původní osada Reichenberg vznikla při lužické stezce a rozvíjela se od 14. století ve větší město. V 17. století tu umístil Albrecht z Valdštejna výrobu plátna a sukna pro své vojsko. Liberec se pak postupně stával bohatým centrem textilního průmyslu. Po výstavbě železnice, spojující jej s Žitavou a Vídní, byl ve druhé polovině 19. století druhým největším městem v Čechách. Pracovalo tu na 50 textilních továren a 60 strojírenských, včetně automobilky RAF. K proniknutí místní výroby do světa výrazně napomáhalo pořádání zdejších veletrhů již od roku 1920. Většina obyvatel byla ale německé národnosti, což ovlivnilo dějiny města mezi válkami i po válce.

Historické centrum

Až do roku 1939 se Liberec rozprostíral skoro jen na území, které dnes tvoří jeho historický střed. Hlavnímu náměstí Dr. E. Beneše tu vévodí budova novorenesanční radnice. Klasicistní liberecký zámek, opravený v 90. letech minulého století, poskytoval donedávna prostory pro expozici skla a nyní se hledá jeho další využití. Nejstarší stavby se dochovaly ve Větrné ulici, je to trojice takzvaných Valdštejnských domků z konce 17. století. Tyto hrázděné domy nepocházejí sice přímo z doby Albrechta z Valdštejna, jsou však typickou ukázkou původních obydlí zdejších soukeníků. Dodnes zachovaný roubený Šolcův dům stál od konce 18. století mezi řemeslnickými dílnami na břehu řeky Nisy. Dnes ve zrekonstruované jednopatrové stavbě sídlí správa CHKO Jizerské hory.

Kostelů má Liberec hodně, jmenujme alespoň dva – arciděkanský kostel sv. Antonína Velikého se sedmdesátimetrovou věží a bohatě zdobený kostel svatého Kříže na Malém náměstí.

Honosné novorenesanční stavby zdobí město od konce 19. století, kromě již zmiňované radnice to jsou například Divadlo F. X. Šaldy, spořitelna nebo Městské lázně, kde sídlí Oblastní galerie Liberec. Patří sem též stavba obohacená prvky secese – Liebigův zámeček v údolí Harcovského potoka.

Technické památky

V Lucemburské ulici naleznou zájemci vchod do největšího libereckého krytu CO, kde je instalovaná stálá expozice Liberecké podzemí. Přibližuje historii a současnost civilní obrany. Ve Vratislavicích na jihozápadním okraji Liberce se zase dochovala zajímavá technická stavba, 65 m vysoká mohutná zauhlovací a vodárenská věž.

Rozhledny

To už se ale dostáváme pryč z historického středu města, vždyť Liberec je obklopen mnoha atraktivními stavbami. Nejznámější je bezesporu budova televizního vysílače a hotelu Ještěd. Přičteme-li k jedinečnosti této stavby i přírodní krásy hory, lanovku a lyžařský areál, dostaneme místo, které by neměl vynechat žádný návštěvník.

Vyhlídkové věže se tyčí i přímo ve městě, například na kulturním centru Lidové sady, přináležejícímu k zoologické zahradě. Nedaleko se nachází další – na budově restaurace Liberecká výšina. Přidejme k tomu ještě rozhlednu Rašovka, stojící na jižním okraji města v Šimonovicích.

Rekreace a zábava ve městě

Liberec vznikl na soutoku řek Lužické a Černé Nisy, do nichž stéká z nedalekých hor řada potoků a potůčků. V samotném městě jsou významné vodní plochy využívané také k rekreaci. Populární je především takzvaná Liberecká přehrada, oficiálně vodní nádrž Harcov, jejíž hráz je nejen zajímavým dílem technickým, ale i architektonickým.

Vodní rekreaci poskytuje Liberec i v případě nepříznivého počasí, a to v zábavním centru Babylon, rozsáhlém komplexu nedaleko vlakového nádraží. Kromě vodních radovánek v Aquaparku se v tomto centru lze pobavit a poučit v Lunaparku a IQparku. Dinopark, umístěný v centru Plaza, vás zase zavede do minulých geologických dob.

Sportovní město

Jizerské hory, zvedající se nad městem, mají v oblibě především běžečtí lyžaři a cyklisté. Blízko Liberce jsou známá horská střediska Bedřichov nebo Josefův Důl.Přímo na jižním okraji města v části Vesec pak vznikl běžecký areál pro klasické lyžování na světové úrovni. Využívá se i v obdobích bez sněhové pokrývky, pro cyklistiku, in-linové bruslení, nebo třeba pro procházky rodičů s kočárky. Ve členitém terénu Liberecké kotliny se přitom našla vhodná místa i pro golfová hřiště. A ani horolezci nemusí ve městě zahálet, horolezecká stěna je tu k dispozici přímo v centru.

Setkání s přírodou celého světa

Zdejší zoologická zahrada byla založena již roku 1919, je nejstarší u nás. Proslavila se chovem bílé formy tygra indického, ale zaujme i bohatou kolekcí evropských dravců a dalšími unikátními druhy zvířat. Sousedící Botanická zahrada Liberec vznikla dokonce ještě o něco dříve. Jejím pavilonům s exotickými rostlinami vévodí skleník specializovaný na tři největší leknínové rostliny světa.

Věříme, že panoramata, které vám přinášíme, vám dokreslí půvaby tohoto živého, aktivního města.