Kambodža

Nejlépe hodnocené
Nejnavštěvovanější - tento měsíc

Téměř synonymem pro název Kambodža je jméno nejslavnějšího místa země, palácového celku Angkor. Většina turistů absolvuje návštěvu tohoto slavného chrámového komplexu při pobytu v sousedních státech, ležících na poloostrově Zadní Indie, ať už to je Thajsko, Laos, Barma či Vietnam. Přitom Kambodžské království, jak zní oficiální název státu, má spoustu přitažlivých míst.

V minulosti země nejvíce vystupují dvě období. Na to první je Kambodža právem pyšná – Khmerská říše, jejíž vláda trvala od 9. do 15. století, se rozkládala téměř po celém poloostrově a její hlavní město Angkor bylo zřejmě největší metropolí světa. Po té byla země střídavě ovládána některými sousedními státy, následně byla francouzskou kolonií, v roce 1953 získala samostatnost.

Druhým významným, avšak neslavným, bylo období krutovlády Rudých Khmerů. Ti v letech 1969 až 1975 vyvraždili téměř jeden milion místních obyvatel, hlavně místní inteligenci. Válku, kdy bojující strany byly různě podporovány okolními státy i světovými mocnostmi, nakonec ukončila vietnamská invaze. V roce 1993 proběhly demokratické volby a země se pomalu vzpamatovává z následků krvavé genocidy. Politicky je konstituční monarchií, královský titul není dědičný. V roce 2004 byl následníkem krále Norodoma Sihanuka vybrán jeho mladší syn Norodom Sihamoni, který studoval a žil třináct let v Československu.

Angkor

Celý archeologický park se rozkládá na ploše cca 400 km2 v blízkosti města Siem Reap. Je zde evidováno více než tisíc historicky zajímavých míst, jak malých nalezišť, tak  honosných staveb chrámů. Nejznámějším z nich je chrámový komplex Angkor Vat, pravděpodobně největší náboženská stavba na světě. Jeho pět věží ve tvaru lotosových poupat má Kambodža také na své vlajce. Další chrám - Bayon působil jako hlavní v opevněném městě Angkor Thom. Charakterizuje jej množství věží, které zdobí vytesané obličeje krále. K vedlejší pyramidové stavbě, chrámu Baphuon, vede impozantní přístupová cesta, začínající na Terase slonů. Phimeanakas – Nebeský chrámje jinou zajímavou, i když menší stavbou města Angkor Thom.

Nejlépe se dochoval chrám Banteay Srei, nejkrásnější stavba, zdobená jemnými reliéfy.Chrám Ta Prohm byl naopak záměrně ponechán tak, jak jej pohltila příroda, jeho pozůstatky prorůstají mohutné kořeny stromů. Bakong, komplex tří chrámů v zahradách, se stále využívá pro náboženské účely. Pozoruhodných lokalit je ale v celé oblasti mnohem víc, některé další si prohlédněte na našich snímcích.

A v oblasti Angkoru lze navštívit i jedna památku téměř současnou, hrůzy války připomíná Muzeum nášlapných min.

Tonle Sap a Siem Reap

Východisko pro cesty do Angkoru, město Siem Reap, se přizpůsobilo intenzivnímu turistickému ruchu, vypadá proto trochu jinak, než ostatní města. Leží u severních břehů jezera Tonle Sap, největšího sladkovodního jezera na poloostrově Zadní Indie. Z jižního konce jezera Tonle Sap vytéká stejnojmenná řeka, která se vlévá do Mekongu, největšího toku Zadní Indie. Ten míří přes celé území státu Kambodža – od severu k jihu.

Zvláštní vodní režim obou řek zásadně ovlivňuje život okolních obyvatel. Když tají sněhy v Himaláji a je období dešťů, má Mekong tolik vody, že vtéká do ústí řeky Tonle Sap a obrátí její proud směrem do jezera. Hladinu jezera to výrazně zvedne a v ploché krajině se podstatně zvětší jeho plocha. V období sucha (listopad až červen) voda postupně z jezera odtéká a zanechává po sobě úrodná území. Vesnice u jezera, jako třeba Chong Khneas, mají proto obydlí vybudovaná na kůlech. V současné době se některé z nich staly objekty turistického ruchu, což přináší jejich chudým obyvatelům klady i zápory s tímto provozem spojené. Díky velkým řekám a jezerům se v Kambodže hodně využívá lodní doprava, silniční síť není v dobrém stavu.

Metropole

Phnompenh byl ustaven hlavním městem v roce 1865. S necelým milionem obyvatel je také městem největším. Rozkládá se na soutoku řek Mekongu a Tonle Sap, přičemž průměrná nadmořská výška jeho území je jen 12 m n. m. Turisty tu zaujme hlavně Královský palác se Stříbrnou pagodou, další budovy v národním stylu, nebo stavby koloniální architektury. Svědectví genocidy z dob Rudých Khmerů poskytuje památník Tuol Sleng v bývalé věznici, původně ovšem postavené jako škola.

I z našich panoramatických fotografií dýchá kouzlo této země, vždyť Kambodža v sobě mísí exotickou krásu, bohatství minulosti a pestrou přítomnost.